Letošní nabídka letních škol organizovaných Centrem zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity spolu se šesti fakultami univerzity byla velmi pestrá. Zahraniční studenti se mohli přihlásit na některou z 19 letních škol zaměřených například na lidská práva, energetickou či sociální politiku, mezinárodní bezpečnost, udržitelnost, byznys, sport, lingvistiku nebo embryologii či 3D tisk ve farmacii.
Většina těchto letních škol byla navíc organizovaná ve speciálním a ojedinělém dvoutýdenním formátu, který Masarykova univerzita zavedla teprve předminulé léto. Jeho cílem je nabídnout alternativu studentům, pro které jsou třítýdenní až měsíční letní školy nereálné například z časových, rodinných nebo finančních důvodů.
„Naše myšlenka má velký úspěch a díky ní jsme vloni přilákali na dvoutýdenní letní školy okolo 70 studentů, teď to bylo dokonce 100. Celá letošní sezona letních škol se celkově velmi povedla, přivítali jsme 168 zahraničních studentů ze 42 zemí světa a přijeli zahraniční studenti ze všech kontinentů. Na letošní běh máme velmi pozitivní zpětnou vazbu – jak na výuku, tak i na kulturní program. V příštím roce plánujeme zorganizovat ještě více letních škol, momentálně hledáme vyučující a zajímavá témata, která do Brna přitáhnou další studenty,“ uvedl Petr Boucník z CZS, který měl společně se svým týmem od května do července na starosti koordinaci všech 19 letních škol.
Praktická výuka i bohatý kulturní program
Na letní školy MUNI dorazili studenti z evropských států, ale také z USA, Kanady, Mexika, Indie, Kazachstánu, Číny, Japonska, Taiwanu, Malajsie, Kambodži, Filipín či Jihoafrické republiky. Do výuky desítek zahraničních studentů bylo zapojených přes 50 vyučujících z šesti fakult, kteří si pro studenty připravili zajímavou výuku plnou teorie, skupinových a individuálních projektů, ale také praktické výuky, na kterou studenti vyráželi do terénu v odpolední části programu.
Například na nově otevřené letní škole Urban Sustainability vyučující do programu kurzu zahrnuli odpolední procházku po Brně, kde se mohli studenti dozvědět více o architektuře Brna i udržitelných budovách. Na letní škole Energy Policy & Security of the EU studenti zase zamířili do továrny SAKO na svoz a zpracování odpadu, kde mohli zblízka vidět, jak čtyřistatisícové město dennodenně pracuje se sváženým odpadem. Netradiční výuku zažili také studentky na letní škole Anhropology of Cremation, kde si vyzkoušely, jak vypadá kremace v praxi a jak několikahodinový žár na popel rozloží prasečí nohu.
Kromě výuky na studenty čekal i bohatý kulturní a společenský program. Hned na začátku pobytu v Brně pro ně koordinátoři přichystali šifrovací hru po Brně i uvítací večeři, díky níž se mohli studenti už v prvních dnech seznámit a navázat kontakty nejen se svými spolužáky, ale i s dalšími kolegy z jiných letních kurzů. Na úvodní seznamování pak navázala spousta dalších volnočasových aktivit, například ochutnávka ve vinném sklepě, skupinová projížďka parníkem i výlety do Vídně, Olomouce nebo na hrad Veveří.
Na barbecue studenti nešetřili chválou
Celý pobyt pak zakončilo rozlučkové barbecue v Otevřené zahradě. Právě tam studenti projevili největší nadšení z celého pobytu na Masarykově univerzitě. Tři stážisté Thomas Breil a Caroline Kamal z USA spolu s Alexandrei Sabaten z Kanady dokonce přišli koordinátorkám letních škol Erin Anně Huták a Marii Dobešové poděkovat s kyticí.
Podobně jako tři stážisty nadchly letní školy i španělského studenta Alfonsa Alfonso Muñoze Ruize. „Studuju bakaláře v Cordobě a do Brna jsem přijel na letní školu zaměřenou na 3D tisk ve farmacii. Zaujala mě tematika letní školy i to, že během letních prázdnin strávím ve škole jen dva týdny, a tak jsem se přihlásil. Dva týdny bleskurychle utekly, výuka byla velmi zábavná a moc se mi líbilo i samotné Brno. Klidně bych zůstal ještě o týden déle, v Česku se mi moc líbilo. I díky této krátké zahraniční zkušenosti jsem začal přemýšlet nad tím, že bych vyjel někam na Erasmus. Musí to být skvělé být někde celý semestr.“
Také nizozemská studentka Lisa Rudolph, která přijela na letní školu Sport Sciences and Outdoor Education, byla z pobytu na MUNI velmi nadšená. „Na rozdíl od ostatních spolužáků z letních škol jsem vlastně musela absolvovat letní školu povinně, moje univerzita v Amsterodamu to tak požaduje. A jsem ráda, že jsem si vybrala MUNI, protože to byly skvělé a zábavné dva týdny. Spousta nových lidí, zajímavý program plný sportovních her a aktivit včetně jógy nebo boulderování. Ale také jsme měli skvělé vyučující, jejich přednášky zaměřené například na rehabilitace nebo výživové poradenství byly velmi zajímavé, hodně jsem se toho naučila.“
Letní školu European Social Policy si pochvaluje také portugalský student Alberto Miguel Rosales, i když prý akademická část byla náročnější, než předpokládal. „Byly to náročné dva týdny, měli jsme docela dost úkolů a výuka i následné samostudium mi zabraly spoustu času. Ale naučil jsem se řadu nových věcí z mého oboru, za což jsem velmi vděčný. A navíc jsem poznal tolik lidí z různých koutů světa, což se mi bude určitě bude v budoucnu hodit.“
Studentku Jade Cruz z americké Juniata College dokonce pobyt v Brně nadchnul natolik, že se do Česka rozhodla na čas přestěhovat. Do Brna původně přijela na oborovou stáž v rámci Czech Mates programu. V rámci ní dva měsíce pracovala jak copywriterka v nakladatelství Albatros Media a pomáhala připravovat například materiály k dětské literatuře. „Byla to skvělá pracovní zkušenost a v Brně se mi tak zalíbilo, že si tam hledám práci. Plánuju se za několik měsíců vrátit a pracovat na plný úvazek.“
MUNI už připravuje příští zimní i letní školy
Letošní sezona letních škol sice skončila, ale Masarykova univerzita už začala připravovat program na příští letní i zimní školy. Kompletní nabídka včetně oborových stáží je na webu summeratmasaryk.cz, kde bude v říjnu zveřejněný finální seznam kurzů pro léto 2025. Na zimní školy se mohou zájemci hlásit do 1. října 2024, na krátkodobé letní pobyty do 1. dubna 2025.