Přejít na hlavní obsah

Vědy o Zemi vynesly českým studentům v Číně šest medailí

Mezinárodní olympiáda věd o Zemi IESO 2024 se konala začátkem srpna v Pekingu. Navazovala na Geologickou olympiádu Masarykovy univerzity.

Čtyři nejúspěšnější řešitelé Geologické olympiády, kterou organizuje Masarykova univerzita, si z mezinárodního klání v čínském Pekingu dovezli dvě stříbrně a čtyři bronzové medaile. Soutěžili jak v teoretických, tak v praktických disciplínách.

Mezinárodní olympiáda věd o Zemi (IESO) se konala v první polovině srpna a čtyři studenty českých gymnázií doprovázeli do Číny také dva mentoři z Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU. Studenti tak dostali příležitost nejen porovnat si své znalosti a zkušenosti s mladými lidmi z dalších zemí, ale ověřit si třeba i svou úroveň angličtiny nebo poznat čínskou kulturu.

Jeden z nich, Alex Strnad z Gymnázia Jana Keplera v Praze navíc nečekaně vyzkoušel také čínské zdravotnictví, když jej v prvních pěti dnech upoutala na nemocniční lůžko virová infekce. „Organizátoři soutěže se tam o mě celou dobu moc pěkně starali. Vždy mi byli na blízku pro případ potřeby překládání z čínštiny a do čínštiny nebo nákupu léků. Individuální testy, které se během té doby konaly, jsem však bohužel musel vynechat.“

Soutěžilo se jednak v testech, kde každý vystupoval individuálně sám za sebe, a jednak ve dvou dalších týmových soutěžích. První se zkratkou ESP, tedy Earth Science Project, se zaměřovala na globální problémy, udržitelnost a život ve vesmíru. Druhá týmová soutěž se zkratkou ITFI, což je zkratka International Team Field Investigation, pak vyžadovala od účastníků výzkum konkrétních lokalit, které byly odlišné pro různé týmy.

V testech se museli studenti vypořádat s otázkami týkajícími se skleníkových plynů a jejich efektů v průběhu celé historie Země, nebo skleníkových plynů na jiných planetách, s dotazy zaměřenými na astrofyziku a také s praktickými dotazy z geologie zaměřenými na určování sedimentárních vrstev.

Josef Šedivý z Krkonošského gymnázia a Střední odborné školy ve Vrchlabí k tomu řekl, že na otázky z geologie jej česká Geologická olympiáda připravila velmi dobře. Mezinárodní soutěž se ale zaměřovala i na další oblasti jako oceánografie či klimatologie.

Bronzovou medaili za individuální soutěž si domů přivezla Kateřina Kozáková z Gymnázia Jírovcova 8 v Českých Budějovicích. „Testovaly se nejen znalosti, ale i některé dovednosti. Samozřejmě bylo to hodně i o tom, jak komu sedly otázky. Příštím účastníkům bych doporučila číst si o širokých tématech věd o Zemi. Protože v soutěži se může objevit i to, na co člověk jen tak narazí. V podstatě se nedá říct dopředu, co tam bude.“

V týmech hrála roli angličtina

Katka si kromě bronzu může doma vystavit také medaili stříbrnou, a to z jedné z týmových soutěží. V nich soutěžily pěti až šestičlenné mezinárodní týmy sestavené organizátory ze 136 účastníků z celého světa. „Dostali jsme jedno poměrně široké téma a mohli jsme si z něj vybrat, co jsme v podstatě chtěli a co nás zajímá. Vlastně šlo o to, abychom si vybrali něco originálního a dobře to zpracovali,“ přiblížila část soutěže gymnazistka.

Zatímco u individuálních testů pomáhali studentům mentoři s překladem otázek z angličtiny, v týmových soutěžích už byli v komunikaci odkázaní sami na sebe. „Pro mě byla těžká ta angličtina. Připadalo mi, že ostatní umí anglicky lépe, takže pro ně to tak velký problém nebyl,“ podotkla Katka a dodala, že v Číně byl ještě trochu problém s přístupem k internetu.

Důraz na přípravu na konverzaci v angličtin klade po soutěži také Alex, který si odvezl z jedné z týmových soutěží stříbrnou medaili. „Je to úplně nové prostředí, úplně noví účastníci. Většina je ve stejné kůži a zažívá to poprvé. Myslím si, že ta komunikace je úplně nejdůležitější v obou týmových soutěžích. Při přípravě na ESP a ITFI nic přeloženého nedostanete, a ani si nic překládat nemůžete – Google překladač totiž v Číně nefunguje. Takže to bylo všechno o vzájemné komunikaci. A to si myslím, že bylo pro týmy hodně důležité, a taky to hodně rozhodovalo.“

Dvě bronzové medaile získal Josef Šedivý, který účast na olympiádě v Číně shrnul slovy: „Přínos opravdu spočíval v tom, že člověk se nemá čeho bát. Vlastně i při komunikaci se všechno nějak vyřeší, a my jsme se vždy nějak domluvili. A když jsme mluvili s někým, kdo vůbec neuměl anglicky, tak ruce, nohy, mimika vždy pomohly. IESO mi přinesla mnoho nových zkušeností, ať už ve vědě nebo v mezinárodní kooperaci. Já bych účast v Geologické olympiádě a v IESO doporučil všem, kteří se zajímají o přírodní vědy a obecně o neživou přírodu.“

Také poslední z účastníků, Antonín Pech z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, se může chlubit bronzovou medailí z individuální části soutěže. V hodnocení mezinárodní olympiády se shoduje s kolegy v tom, že se není čeho bát a člověk si naopak odnese širokou škálu zážitků od pěkného setkání s kamarády po otrkání se ve světě. Navíc se mu zalíbila čínská příroda. „Mně se vzhledem k místní biodiverzitě líbilo jejich klima, které je výrazně teplejší než u nás, a mnohdy je podpořeno i letními monzuny, letním deštěm. Ten je na rozdíl od našeho teplý, takže člověku nevadí být venku i v dešti jen tak nalehko. Pro mě byla moc zajímavá místní fauna a flora, která je dost odlišná od té naší.“

Podrobný rozhovor s účastníky Mezinárodní olympiády věd o Zemi IESO 2024 si můžete přečíst zde.

Hlavní novinky