Cestovní ruch zajímá Markétu Novotnou už od gymnázia, kdy brigádně pracovala jako průvodkyně v třebíčských památkách zapsaných na seznam UNESCO. Už tenkrát se nevědomky začala zaměřovat na udržitelnost v cestovním ruchu. „Někdy mě trochu rozčilovaly velké organizované skupiny návštěvníků, nebo i jednotlivci, kteří se nechovali ohleduplně k ostatním ani k samotnému kulturnímu dědictví, porušovali pravidla a vlastně se ani nijak zvlášť nezajímali o dané místo a jeho historii. Šlo jim víceméně o fotku, v infocentru pak měli snahu hlavně dostat něco zadarmo,“ vzpomíná.
Svůj zájem pak dál promítla do bakalářského studia se zaměřením na regionální rozvoj a cestovní ruch. Přestože její další studia už s cestovním ruchem přímo nesouvisela, k různým problémovým oblastem se následně vrátila výzkumně i výukově coby odborná asistentka na Katedře regionální ekonomie. Současně působí také jako proděkanka pro internacionalizaci na ekonomicko-správní fakultě.
Ve své pracovní činnosti se zaměřuje i na popularizaci vědy. „Myslím, že tato forma prezentace vědeckých výsledků je inspirativní a obohacující pro vědce i veřejnost. Vědci, které jejich práce baví, dokážou s nadšením a srozumitelně vysvětlit složité vědecké koncepty a nadchnout návštěvníky vědecko-popularizačních akcí pro výzkum. Je to také určitá inspirace pro mladé lidi a jejich podnícení k zájmu o vědu. I pro samotné vědce mohou být popularizační aktivity formou odreagování a možností podívat se na svůj výzkum z jiné perspektivy,“ říká.
Jednou z popularizačních akcí, které se pravidelně účastní, je Noc vědců. Předloni se Markéta Novotná dokonce ucházela o titul Český VŠEVĚD. „Snažila jsem se poukázat na to, že než někam vyjedeme na dovolenou, musíme udělat velké množství rozhodnutí: kam pojedeme, s kým pojedeme, jakým dopravním prostředkem, na jak dlouho, co tam budeme dělat, kde budeme ubytovaní. Tato rozhodnutí jsou ovlivněna naší rodinnou a finanční situací, dispozicí volného času, cestovatelskými preferencemi a zkušenostmi, ale třeba i naším postojem k udržitelnosti a environmentálním tématům. Naše konečná rozhodnutí mají potom své důsledky nejen pro samotnou destinaci, ale i pro širší území. Zajímají mě tedy jak samotné příčiny, tak i důsledky a možnosti efektivních řešení na různých úrovních,“ přibližuje.
A podle čeho si vlastně Markéta Novotná vybírá vlastní dovolené? Nemá už tak trochu profesní deformaci? „To určitě mám, ale spíš v obráceném smyslu. Na dovolené pozoruji strukturu návštěvníků a jejich časoprostorové chování. Velmi ráda pak fotím pozitivní, ale zejména negativní projevy cestovního ruchu v území. Srovnávám si podobu těch nejvíce turistických lokalit s rezidenčními oblastmi. Je to skvělý materiál a fotodokumentace pro oživení přednášek. Mám třeba spoustu fotek kýčovitých turistických lákadel, špinavých zákoutí plných odpadků nebo pouličních prodejců se zbožím pochybné kvality. Své zkušenosti z cest, pocity a fotky jsem si několik let zaznamenávala také do aplikace, která je pak propojila s mapovým podkladem a vygenerovala skvělý přehled mé zákaznické cesty,“ uvádí.
V rámci popularizace vědy učí Markéta Novotná také při výukových sobotách juniorské univerzity MjUNI. Zkušenost z opačné strany spektra jí naopak umožňuje setkávání se seniory při přednáškách na Univerzitě třetího věku MU. „Senioři mají velké zkušenosti a znalosti. Jsou to moudří a nároční posluchači. U přednášky lze ponechat vysokou odbornost, avšak s dostatečně srozumitelným vysvětlováním některých pojmů a procesů. Jak u dětí, tak u seniorů jsem však nejraději, když se aktivně zapojují, a vlastně tak spolu se mnou přednášku utvářejí. Často studujícím říkám, že mě příliš nezajímají definice a obecné poučky, ale snažím se je dovést k pochopení širších souvislostí, kritickému myšlení a utváření vlastního názoru,“ přibližuje.