„Nedávno jsem zažil podobnou událost na své alma mater a velmi se mi to líbilo. Také naše fakulta chce udržovat kontakty se svými absolventy. Naši účastníci Stříbrných promocí jsou lidé na vrcholu svých kariér a jsou pro nás mimořádně zajímaví, neboť nám mohou dát zpětnou vazbu a být pro nás i inspirací pro další spolupráci,“ uvedl děkan ECON MUNI Jiří Špalek. Také zmínil, že mezi absolventy z výše uvedených ročníků jsou osobnosti, které dnes zastávají vysoké pozice ve státní správě, jsou finančními řediteli nebo si vybudovali kariéru v zahraničí. „Mezi těmito absolventy jsou minimálně dva zástupci našich partnerů a my doufáme, že navážeme partnerství další,“ dodal Špalek.
Kromě slavnostní části programu a připomínky okamžiků, kdy bývalí studenti poprvé drželi v rukou svůj inženýrský diplom, se foyer fakulty zaplnilo dobrou náladou a úsměvy, jež doprovázely opětovné setkání po dlouhých letech.
„První tři roky jsme studovali v klasickém kruhu, ale také jsme chodili na odborné předměty na jiné fakulty, například na sociální filozofii nebo sociologii jsme docházeli na filozofickou fakultu. Kroužili jsme po Brně a dostávali to nejlepší, co v té době bylo k dispozici,“ zavzpomínal Marek Třeška, absolvent oboru Obchodní podnikání z ročníku 1998, který nyní působí jako managing director v transformaci obchodních procesů na úrovni celé skupiny HARTMANN.
„S některými spolužáky se vidím po dlouhé době, ale s řadou se potkávám po svém návratu do Brna pravidelně minimálně pracovně. Velká vlna spolužáků odcházela k auditním společnostem, tak bývá občas těžké vybrat auditora, se kterým bych si netykal,“ poznamenal s úsměvem.
Předávání pamětních diplomů a setkání po letech
Předávání pamětních listů odstartoval spot fakulty zakončený sloganem „Ekonomie je všude kolem nás“. Poté už pozvané účastníky Stříbrných promocí přivítala proděkanka fakulty pro vnější vztahy a spolupráci s partnery Sylva Žáková Talpová. Děkan Jiří Špalek nabídl absolventům zajímavé resumé, jak se v pořadí šestá fakulta založená v roce 1991 směrem k současnosti vyvíjela.
„Dnes máme 16 tisíc absolventů, což je skupina velká asi jako Rožnov pod Radhoštěm. Představa, že bychom měli město, by byla zajímavá a lákavá, protože všichni víme, jak bychom volili starostu, a všichni tomu rozumíme. Rozpočet fakulty 300 milionů korun pak odpovídá částce, kterou odvádí Budvar do státního rozpočtu,“ pohrál si s čísly děkan Špalek. Zatímco na začátku měla fakulta 5 oborů a sídlila na Zelném trhu, dnes nabízí 15 studijních programů. Z původních prostor na Zelném trhu se přestěhovala do areálu v Lipové, kde se původně počítalo s 1200 studenty. A dnes opět přestává stačit.
Svůj projev si po pětadvaceti letech zopakoval i Marek Třeška. „Dámy, pánové, spolužáci, přátelé. Je to asi 25 let, co jsme obdrželi podobné složky – a plni ideálů jsme se rozběhli na své cesty. Ze 25 let jsme zažili hodně úspěchů v osobním životě i kariérách, avšak ty se neměří mírou jejich dosažení, ale i kvalitou vztahu. Děkuji za úžasné a veselé setkání i za možnost na kamarádské a vřelé vztahy zavzpomínat, tužit je, navázat a přimknout se zpátky k fakultě. Dovolte mi poděkovat jménem všech, že jste nás pozvali, že nás tu máte. Užijme si veselý den, načerpejme, dávejme inspiraci a držme se našich hodnot. Těšíme se za dalších 25 let.“
Po oficiální části programu přednesl děkan Jiří Špalek přípitek, při kterém neskrýval svůj obdiv k úspěchům a profesním drahám absolventů fakulty. Netrvalo dlouho a absolventi se s neskrývaným nadšením pustili do vzájemných rozhovorů.
Své vzpomínky i současné životní dění sdíleli absolventi při bohaté nabídce jídla a pití, které pro ně vedení fakulty připravilo. „Je to taková nostalgie. S některými lidmi se potkáváme i mimo taková setkání, takže jsme zůstali přáteli i po studiu, ale je to určitě dobrý nápad a děkuji fakultě i panu děkanovi, že setkání zorganizovali,“ řekla absolventka Jana Bělohoubková, která v roce 1998 na ECON MUNI úspěšně absolvovala magisterské studium v oboru Regionální rozvoj a správa. Ve vystudovaném oboru zůstala a v současnosti působí jako vedoucí oddělení strategického plánování a regionálního rozvoje v Karlovarském kraji a zároveň je členkou monitorovacího výboru za Českou republiku v programu meziregionální spolupráce Interreg Europe.
„Regionální rozvoj je dost široké portfolio a tady na fakultě jsem měla možnost přičichnout i k věcem, které se týkaly třeba stavebního řízení nebo územního plánování, a ty se mi pak hodily v praxi. I když jsem si musela dodělávat i další speciální státní zkoušky pro výkon přenesené působnosti v rámci územního plánování nebo stavebního řízení, znalosti, které jsem z fakulty měla, mi pomohly, abych tyto zkoušky udělala,“ prozradila Bělohoubková, která s nadšením vzpomínala i na příjemné prostředí, které zajišťovala skvělá přátelská atmosféra mezi studenty i pedagogy fakulty.
O tom, že vzpomínky na své bývalé studenty pečlivě uchovává i Ekonomicko-správní fakulta MU, se mohli absolventi přesvědčit u nástěnky s výběrem historických fotografií z jejich studentských časů. Prostor pro zachycení nových vzpomínek poskytl fotokoutek, ze kterého si své vytištěné fotky mohli absolventi i rovnou odnést.
Fakulta na Lipové jako premiéra
Pro některé absolventy byla návštěva budovy ECON MUNI na Lipové premiérou. Budova byla slavnostně otevřena až v roce 1998 a mnozí absolventi tak na své přednášky chodili ještě do budov na Zelném trhu a v ulici Antonínská. Odpoledne pro ně proto byly připraveny i prohlídky fakulty, aby mohli nahlédnout do nových prostor. Neskrývali své nadšení třeba při návštěvě knihovny, laboratoře experimentální ekonomie, ale i útulného prostoru akademického klubu.
„Do této budovy jsem poprvé vstoupila až v den svých státnic a s provizorními podmínkami na Antonínské a na Zelném trhu se to nedá srovnávat. Nová budova je mnohem modernější a dokáže lépe sloužit studentům i pedagogům. Je tady obrovská knihovna, nic takového jsme my neměli, a vlastně i to propojení s kolejemi a menzou je skvělé a tvoří to takový malý kampus,“ podělila se o své dojmy absolventka Ina Koldová.
Zájem o současné dění na fakultě přilákal absolventy i k nástěnce prezentací kateder a pohledy věnovali i Galerii Alumni, která prezentuje úspěšné absolventy fakulty. „Toto jsou první z našich úspěšných absolventů, kteří šli s kůží na trh, a máme v plánu galerii obměňovat, protože úspěšných absolventů má fakulta mnoho a nepochybně se na vás někdy obrátíme,“ představil galerii při úvodním přípitku děkan Špalek.
Vedení fakulty vyjádřilo i zájem o další spolupráci s absolventy a o dalších možnostech se mohli absolventi informovat u informační tabule nebo u přítomných pracovníků fakulty. Pro současné studenty pak absolventi zanechali i písemný vzkaz na bílé tabuli, již zakrátko zdobil třeba odkaz: „Žij tak, jako by každý den byl tvůj poslední.“
Kromě dárků, které pro účastníky Stříbrných promocí připravila fakulta, se daly pořídit i předměty z Munishopu, u něhož se zanedlouho tlačilo nemálo zájemců, z nichž někteří si své nové kousky rovnou oblékli.
Památku na fakultě zanechali i samotní absolventi, a to v podobě modrého otisku své ruky a jména na jedné z chodeb vedoucích do foyer.
Vedení fakulty má zájem na udržování vztahů se svými absolventy a doufá, že se jim do budoucna podaří zapojit i další množství absolventů. Proto, aby mohli být absolventi zváni na podobné akce, je potřebné, aby se oživili v komunitní síti MUNI, a to prostřednictvím odkazu https://is.muni.cz/absolventi/.
Fotogalerie: