Setkání se společně s rektorem MU Martinem Barešem a prorektorkou Šárkou Pospíšilovou kromě konsorcia CEITEC zúčastnili také zástupci Vysokého učení technického, Mendelovy univerzity, Veterinární univerzity Brno, Ústavu fyziky materiálů Akademie věd České republiky a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství.
Návštěva Patricka Cramera v České republice je příležitostí navázat oboustranně cenné kontakty na vědecké i politické úrovni. Společnost Max Planck totiž iniciovala program Dioscuri, který je společně financován českou a německou vládou. Podporuje zakládání mezinárodně konkurenceschopných výzkumných skupin na středoevropských a východoevropských výzkumných institucích.
„Brno je epicentrem elektronové mikroskopie, technologie, kterou Patrick Cramer běžně používá k odhalování tajemství života. Brno také aspiruje na to, aby se stalo předním centrem základního výzkumu v Česku a spolupráce CEITEC se Společností Maxe Plancka tyto ambice pomůže naplnit,“ okomentoval podpis memoranda o spolupráci Pavel Tomančák, ředitel konsorcia CEITEC.
Memorandum s konsorciem CEITEC zahrnuje výzkumnou spolupráci v oblastech společného zájmu, sdílení odborných znalostí a osvědčených postupů. Zároveň má povzbuzovat a podporovat mobilitu výzkumných pracovníků se zaměřením na začínající vědce a prozkoumávat možnosti společného financování prostřednictvím externích grantů.
„Společnost Maxe Plancka nám umožňuje rozvíjet výzkumné talenty pro budoucnost díky svému programu Dioscuri, který se zaměřuje na vytvoření špičkových výzkumných skupin na půdě vědeckých institutů ve střední a východní Evropě,“ doplnil Pavel Tomančák.
Patrick Cramer jako vědecká kapacita v oblasti strukturní biologie a kryoelektronové mikroskopie navštívil včera i CEITEC Masarykovy univerzity a CEITEC Vysokého učení technického v Brně a v doprovodu ředitelů obou výzkumných institutů, Pavla Plevky a Radimíra Vrby, nahlédl do špičkově vybavených laboratoří.
„V Brně je vysoká koncentrace firem a institucí vyvíjejících technologie elektronových mikroskopů, které zde mají dlouhou tradici a podporu. Dva výzkumné ústavy konsorcia CEITEC disponují laboratořemi vybavenými nejmodernějšími elektronovými mikroskopy. Nepřekvapuje mě proto, že kolegové z těchto institutů díky nim dosahují průlomových výsledků v oblasti přírodních a materiálových věd,“ řekl Patrick Cramer během své návštěvy.
V podvečer Patrick Cramer v prostředí Mendelova refektáře v rámci Mendel Lectures prezentoval svůj výzkum v oblasti regulace genomu. V Praze se má setkat s představiteli české politiky i vědy a zúčastnit se slavnostní ceremonie u příležitosti otevření prvních tří Dioscuri center v České republice. Další info zde.