„Mým úkolem je starost o rozvoj univerzity, která je domovem pro téměř 40 tisíc lidí, a rád bych poděkoval všem, kteří přispěli svým dílem v tak krátkém čase k vybudování něčeho tak výjimečného, co promění naši univerzitu na desítky let dopředu a přispěje opět k dalšímu rozvoji oblasti Univerzitního kampusu Bohunice. MUNI BioPharma Hub má zásadní dopady pro rozvoj mnoha oblastí na národní a mezinárodní úrovni, kterými pomáháme plnit závazky České republiky vůči Evropské komisi, což je důležité nejen pro dobrý obraz naší země, ale i pro dobrou pozici směrem k dalšímu období strukturálních fondů. Není běžné, že takto zásadní a strategickou stavbu postavíte v naší zemi bez problémů, což bych rád ocenil,“ uvedl rektor Martin Bareš na adresu projektu, s jehož dokončením se počítá v červnu příštího kalendářního roku. Ceremoniálu se dále účastnili premiér Petr Fiala, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, brněnská primátorka Markéta Vaňková a za stavební konsorcium generální ředitel IMOS Brno Robert Suchánek.
„Je to jedna z největších staveb vysokého školství, jejíž investice je velmi důležitá. MUNI BioPharma Hub rozvíjí strategickou záležitost, která se týká farmacie, dostatku léčiv i jejich vývoje, což v České republice potřebujeme. V době covidu i po něm jsme neměli dostatek látek pro výrobu léků a této závislosti se musíme zbavit. Proto jsou důležitá taková centra, která propojují výzkum a vzdělávání. Budova totiž bude současně sloužit také výuce a studentům a stane se pojítkem mezi univerzitou a výrobní praxí i soukromými firmami. To jsou všechno věci, které jsou pro nás žádoucí, a proto jsem rád, že tato stavba tak úspěšně pokračuje a je reálná naděje, že v příštím roce bude i otevřená,“ zmínil předseda Vlády ČR Petr Fiala „Jde o věci, které nám do budoucna zajistí bezpečí a prosperitu,“ dodal.
Sérií proslovů se pak jako leitmotiv nesla myšlenka splněného snu, který se pouhých 400 dní od poklepání základního kamene stává realitou. MUNI BioPharma Hub nejenže propojí í univerzitu se soukromým sektorem, ale stane se i místem pro excelentní výzkum a posune Univerzitní kampus Bohunice na vyšší úroveň. Plně zapadá do vize Brna jako města vědy, výzkumu, inovací a kvalitního univerzitního vzdělávání.
V nové budově ve Studentské ulici v blízkosti SIMU a Biologického parku najdou od akademického roku 2026/2027 zázemí přes 2 tisíce studujících a desítky zaměstnaných, a to nejen z farmaceutické, přírodovědecké a lékařské fakulty či vědeckého centra CEITEC MU, ale v rámci prolínání vzdělávání a výzkumu také studentky a studenti doktorských studií. Součástí infrastruktury se stane také Preklinické centrum a Centrum molekulární medicíny MU. Proto projekt vzniká i za významné podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a také Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy či Operačního programu Jan Amos Komenský.
„Aby si stát mohl objednávat u vysokých škol vzdělání nezbytného počtu odborníků pro klíčové profese, zejména pak ve strategických oblastech jako je zajištění zdraví a bezpečí obyvatel, je nutné nejprve podat pomocnou ruku při stavbě příslušné infrastruktury,“ dodal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.
Západní křídlo budovy poskytne zázemí farmaceutické fakultě a IT centru spravovanému Ústavem výpočetní techniky MU. Pravé křídlo budovy pak poslouží pro výzkum a nabídne mimo jiné prostory pro chov až 7 tisíc laboratorních myší a Zebrafish laboratoř. Jedná se o výzkumné akvárium určené pro Dánio pruhované (Danio rerio), malé sladkovodní ryby z čeledi kaprovitých. Tento druh je klíčovým organismem v biomedicínském výzkumu. Kapacita chovu je 30 tisíc ryb ve 2 tisících akváriích. V objektu se bude nacházet také experimentální linka v čistých prostorách, která se zaměří na vývoj a maloobjemovou výrobu léčiv. Toto zařízení je zcela unikátní v regionu střední Evropy a umožní budoucím farmaceutům přímý kontakt s výrobními standardy na nejvyšší úrovni. U prostorově oddělených laboratoří vybavených hermeticky utěsněnou obálkou se počítá s úrovní zabezpečení BSL3 (Biological safety level) pro práci s patogeny s vysokým rizikem přenosu.
Budova MUNI BioPharma Hubu je koncipována jako vysoce energeticky efektivní s minimalizovanou ekologickou stopou a maximálním využitím obnovitelných zdrojů energie. Jedním z klíčových prvků energetiky je využití odpadního tepla z datového centra, které poskytne až 1 400 kW pro předehřev vzduchu v systému vzduchotechniky a zároveň zajistí temperaci garáží pomocí odpadního vzduchu. Další významnou součástí udržitelného provozu MUNI BioPharma Hubu bude 104 fotovoltaických panelů umístěných na střeše objektu. Energie z fotovoltaiky se má primárně spotřebovávat v místě výroby a případné přebytky se uloží do plánovaného bateriového systému. Součástí ekologického konceptu stavby jsou i zelené střechy, které napomohou snižovat tepelnou zátěž objektu a také zadrží srážkovou vodu, což přispěje k přirozené regulaci teploty a odtoku vody. Dešťová voda bude shromažďována v akumulačních nádržích, odkud se využije pro splachování toalet a zavlažování zeleně. K optimalizaci spotřeby energie a vody také přispěje systém inteligentního řízení budovy (BSM), který bude zajišťovat efektivní regulaci provozu technologií.
„Aktuálně se pracuje na montáži rozvodů vzduchotechniky, chlazení, vytápění, kanalizacích a elektroinstalacích. Současně probíhá stavba zděných a sádrokartonových příček a montáž okenních výplní a fasádních prvků, jejichž cílem je co nejdříve uzavřít a zvodotěsnit objekt, aby byly eliminovány negativní vlivy počasí na další etapy,“ uzavřel Robert Suchánek, předseda představenstva a generální ředitel společnosti IMOS Brno a vedoucí společník stavebního konsorcia.
Další podrobnosti k projektu lze nalézt v tiskové zprávě