Vánoce za dveřmi a s nimi narůstající stres z nákupů. Kdo hledal před Vánoci originální knižní dárky, mohl si svůj úkol na konci listopadu zjednodušit na knižním jarmarku a literárním festivalu Masarykovy univerzity Knihy v Brně.
V Moravské zemské knihovně představilo téměř šedesát nakladatelů z celé republiky širokou škálu literatury – od vědecké přes populárně-naučnou až po dětskou. Během dvou dnů přilákala akce téměř pět tisíc návštěvníků.
„Festival se velmi vydařil. Návštěvníci různých věkových kategorií často setrvali několik hodin, navštívili více doprovodných pořadů a bavili se s nakladateli u stánků o jejich knihách,“ uvedla Alena Mizerová, ředitelka vydavatelství Munipress .
Kromě možnosti výhodného nákupu si Masarykova univerzita ve spolupráci s vydavateli připravila i bohatý doprovodný program v podobě přednášek a besed s vydavateli i autory zajímavých knižních publikací. V pátek vydavatelství Munipress zorganizovalo debatu o DNA s překladateli a genetiky Eduardem Kejnovským a Janem Šmardou, přičemž součástí bylo i představení knihy Melity Irvingové Příběh lidské DNA. Co je vepsáno ve vašem genetickém kódu? Kromě svých vědomostí, co vlastně DNA je a za čím vším stojí, se odborníci s návštěvníky podělili také o postřehy z oblasti dědičných nemocí. „Prošel jsem všechny nejčastější dědičná onemocnění a u všech jsem našel nějakou výhodu. Třeba srpkovitá anémie, kde přenašeči, kteří mají jednu kopii zdravou a špatnou, jsou často odolnější vůči malárii v Africe,“ prozradil Kejnovský.
V knihovně při akci nechyběl ani dětský koutek a nabízely se rovněž workshopy, kde si mohli návštěvníci vyrobit vánoční přání nebo si vyzkoušet knižní ilustrování.
„Cílili jsme i na rodiče a děti. Nakladatelé dětské literatury, doprovodný program s tvůrčími dílnami, dětský kreativní koutek s vedením zkušené pedagožky i hrací zóna se stavebnicemi a hračkami přilákaly budoucí čtenáře knihovny a věřme, že i naše budoucí studenty,“ vysvětlila Mizerová. Třeba ve stánku Nedelej.cz si Ester Tajrychová připravila pro nejmenší ručně dělaná razítka a i díky nim při workshopu hned několik dětí nadšeně vyrábělo svá vánoční přání.
Novinkou letošního ročníku bylo vyhlášení knižních cen Cena Knihy v Brně v kategoriích, které v České republice dosud nebyly udělovány. „Velmi nás potěšil zájem nakladatelů o nominaci knih do soutěže. Rozhodování porotců nebylo vůbec snadné. Všech 27 nominovaných knih od 14 nakladatelů do tří kategorií i Zvláštní ceny za Open Access publikaci bylo obsahově i provedením velmi kvalitních. Ocenění byli samozřejmě velmi potěšeni, protože konkurence byla velká,“ prozradila Mizerová.
Na festivalu měly dveře otevřené i univerzitní nakladatelství, s nimiž se mohli návštěvníci blíže seznámit. Kromě domácího Munipressu Masarykovy univerzity na jarmark zavítalo třeba i vydavatelství VUT či Univerzita Pardubice. „Veřejnost si málokdy uvědomuje, že univerzitní vydavatelé mají ve svém portfoliu spoustu knih, jež by ji mohly zajímat, nikoli jen skripta. Knihy v Brně dávají prostor těmto nakladatelům a také malým a samonakladatelům, kteří vydávají velmi krásné a kvalitní knihy. Nemají však tolik možností, jak je dostat k zájemcům. Propojení všech, spolu s většími zavedenými nakladateli, vytvořilo pestrou předvánoční nabídku knih a skutečně každý návštěvník si mohl najít ‚tu svoji‘,“ řekla Mizerová.
S taškou plnou knih z festivalu Knihy v Brně odcházel nejeden návštěvník. „Je to super, na jednom místě jsem koupil knihy pod stromeček téměř pro celou moji rodinu. Výběr je skvělý, koupil jsem mnoho naučných knih pro sebe i ostatní, už jen doufám, že se budou líbit i ostatním,“ prozradil návštěvník Peter Heško, který na festival dorazil v pátek.
Druhý den akci Knihy v Brně završilo symbolické rozsvícení vánočního stromečku v prostorách knihovny. „Knihy v Brně obohatily kulturní nabídku v adventním čase. Zdobení a rozsvícení stromečku v Moravské zemské knihovně bylo symbolickou tečkou za letošním ročníkem a zároveň začátkem plánování následujícího,“ dodala Alena Mizerová.
Oceněné publikace
Cena v kategorii Textbooks
Vydavatelství Vysoké školy chemicko-technologické v Praze za knihu Přenosové děje, autoři Kamil Wichterle a Marek Večeř
Cena v kategorii General reader za původní populárně-naučné knihy
Nakladatelství Karel Kerlický – KANT a Janáčkova akademie múzických umění za knihu Loutka mezi divadlem, filmem a televizí. Výtvarný jazyk filmů a televizních pořadů s divadelní loutkou od roku 1950 do roku 2020, autor Pavel Jirásek
Cena v kategorii Moje město
Nakladatelství TIC Brno za knihu Nemísta. Průvodce po brněnských ztracených lokalitách, autorka Silvie Šeborová
Zvláštní cena Open Access
Nakladatelství: Pavel Mervart a Ostravská univerzitaza volně dostupný titul Dějepis mezi vědou a vyprávěním, autoři David Černín, Blažena Gracová, Michael Stefan a další
Autorka je studentkou fakulty sociálních studií a stážistkou redakce Magazínu M.