Nultý ročník festivalu Knihy v Brně uspořádala Masarykova univerzita loni u příležitosti patnáctého výročí založení Nakladatelství Munipress. Knižní veletrh nebo festival přitom v Brně dlouhodobě chyběl. „V dnešní době je stále více potřeba podporovat čtenářství, povědomí o kvalitní literatuře a propojení čtenářské obce s obcí autorskou a nakladatelskou. Proto jsme se rozhodli uspořádat knižní festival, který jsme si v loňském roce pilotně vyzkoušeli pod názvem Knihy v kině ve Scale. Letošní akci jsme připravili společně s Moravskou zemskou knihovnou a Knihovnou Jiřího Mahena. Věříme, že se Knihy v Brně stanou pravidelným knižním počinem nejen pro Brno,“ uvedla ředitelka Nakladatelství Munipress Alena Mizerová.
Návštěvníci budou mít i letos možnost si na festivalu nakoupit knihy pod stromeček přímo od nakladatelů za výhodnější ceny a naživo se setkat s autory či překladateli. Účast potvrdilo okolo padesáti brněnských i mimobrněnských nakladatelů. Zastoupena budou nakladatelství jako Atlantis, Druhé město, Albatros, Větrné mlýny, JOTA, Sursum či HOST.
Produkci malých i velkých nakladatelů, odborných titulů a beletrie návštěvníkům přiblíží Moravská zemská knihovna v Brně. Novinky z oblasti dětské a krásné literatury na festivalu zase představí nakladatelé v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Doprovodný program zahrne besedy, workshopy, autogramiády i autorská čtení nebo křty nových titulů. Pro děti připravili organizátoři několik worshopů, například na téma Jak se dělá design nebo Jak vyrobit knihu. Sama autorka Martina Trchová povede workshop zatírané kresby, kterou použila ve své poetické obrazové knížce s názvem Babi. „Dále zveme na autogramiády politologa Andreje Zubova či překladatelky Anny Kareninové, která překládá díla Milana Kundery. Se svojí one woman show na téma Feministkou snadno a rychle vystoupí Lucie Jarkovská, která působí na Institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání na pedagogické fakultě. Program láká i na autorské čtení brněnského básníka Víta Slívy, besedy se spisovatelkami Markétou Hejkalovou či Sylvií Richterovou nebo na křest nové knihy Martina Fahrnera,“ přiblížila Daniela Schön z Kulturního centra Masarykovy univerzity, které akci spolupořádá.
Organizátoři chtějí na festivalu založit i tradici duchovního zamyšlení v začínajícím adventu. „Letos na sebe tento úkol vzal spisovatel a salesián Zdeněk Jančařík. Jeho páteční adventní zamyšlení budeme živě streamovat i do Moravské zemské knihovny a vytvoříme tak mezi knihovnami pomyslný most,“ vysvětlil programový dramaturg Knihovny Jiřího Mahena Jan Baron.
Po celou dobu festivalu mohou návštěvníci zhlédnout i výstavu v přízemí Moravské zemské knihovny, která přibližuje vznik a fungování osobní knihovny básníka Otokara Březiny. Sbírka čítající na 3 000 titulů je jedním ze speciálních fondů uložených v knihovně. Výstava potrvá až do 22. prosince.
Část pátečního programu se zaměří na studenty základních a středních škol, které čekají speciálně pro ně vytvořená filmová promítání a přednášky. Dvě popularizační přednášky uvítá také aula právnické fakulty v ulici Veveří. Na přednášce Jak mohou studenti a teenageři budovat bohatství promluví Martin Svoboda z Katedry finančního práva a národního hospodářství právnické fakulty. Přednášku Kyberkriminalita a elektronické důkazy připravil Václav Stupka, který na Masarykově univerzitě působí jako manažer transferu technologií v rámci Centra vzdělávání, výzkumu a inovací v informačních a komunikačních technologiích. Vzhledem k omezené kapacitě je na obě přednášky nutná předchozí rezervace na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Vstup na festival Knihy v Brně je zdarma. Program začíná po oba dny v 9 hodin, v pátek potrvá do 19 hodin a v sobotu do 16 hodin. Podrobný program najdete na webu.