Přejít na hlavní obsah

Adventní jarmark Knihy v Brně otevřel dveře do knižního světa

První ročník festivalu Knihy v Brně, který uspořádalo univerzitní nakladatelství Munipress ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou (MZK) a Knihovnou Jiřího Mahena (KJM), oslovil různé zájemce a rozproudil knižní nadšení.  

Na festivalu se uskutečnilo i severské setkání nad knihami, které uspořádala organizace Skandinávský dům s nakladatelstvím Host. S moderátorem Janem-Markem Šíkem rozebraly některé knižní novinky redaktorky a překladatelky Hana Švolbová, Pavla Nejedlá a Nikola Kochová (zleva).

Adventní knižní jarmark a literární festival Knihy v Brně se uskutečnil 1. a 2. prosince a v obou knihovnách ho doplnil doprovodný program pro dospělé i děti v podobě workshopů, přednášek, autogramiád i autorských čtení.

V Brně knižní festival či veletrh dlouhodobě chybí, podle ředitelky nakladatelství Munipress Aleny Mizerové je navíc v dnešní době stále třeba více podporovat čtenářství, povědomí o kvalitní literatuře a propojovat čtenáře s autory a nakladateli. ‚‚Rozhodli jsme se proto obohatit veřejný prostor a uspořádat knižní festival, který jsme si v loňském roce pilotně vyzkoušeli v kině Scala pod názvem Knihy v kině,“ uvedla Alena Mizerová.

Návštěvníci knižního jarmarku mohli nakoupit knihy přímo od vydavatelství za výhodné ceny, ale také se třeba osobně setkat s autory, nakladateli a překladateli knížek. Část pátečního programu byla určena základním a středním školám. Žáci a studenti se například setkali s překladatelkou Annou Kareninovou, učitelem angličtiny Bronislavem Sobotkou nebo se dozvěděli, jak funguje nakladatelství a jak se vyrábí kniha. V KJM si návštěvníci u stánku Miroslava Urbana vyzkoušeli celý proces sešití a následného ořezávání knihy. V MZK si zase v pátek návštěvníci mohli vyzkoušet workshop Jak se dělá design. Kromě toho se tam promítaly filmy jako Uprchlická trilogie: Exil I Naděje I Návrat nebo snímek o překladatelce Anně Kareninové – Je nalezena tím, koho hledá.

Hrdiny svých knih představila i spisovatelka a dětská psycholožka Petra Štarková (vpravo).

Na akci se naskytla příležitost prohlédnout a zakoupit si knihy až z padesáti nakladatelství – odborné tituly, beletrii, krásnou literaturu či knihy pro děti. V druhém patře KJM byl také stánek Centra raně středověkých studií Masarykovy univerzity, který je součástí semináře Dějin umění na filozofické fakultě. ‚‚Primárně jde o výzkumné centrum, ale většina našich knížek je pro širokou veřejnost. Studenti, kteří spolupracují s centrem, vyjíždí pravidelně na zahraniční exkurze, takže tady máme například sekci knih z cest, třeba o Sicílii. Asi nejzajímavější je kniha o Jižním Kavkazu, která vznikala přibližně sedm let, a jsou v ní památky Kavkazu – Arménie a Gruzie,“ popsala na stánku Marie Hvozdecká.

V horních sálech knihovny pak byly pro návštěvníky připraveny přednášky a workshopy. „Chtěli bychom v rámci festivalu založit tradici zamyšlení a povzbudivého slova v začínajícím adventu. Letos na sebe tento úkol vzal spisovatel a salesián Zdeněk Jančařík. Jeho páteční adventní zamyšlení jsme živě streamovali i do Moravské zemské knihovny a vytvořili tak mezi knihovnami pomyslný most,“ vyjádřil se k akci programový dramaturg KJM Jan Baron.

Spisovatelka Sylvie Richterová při přednášce v Knihovně Jiřího Mahena.

V pátečním programu uvedl svou knihu i děkan fakulty sociálních studií Stanislav Balík. Publikaci s názvem Politika pro každého popsal takto: ‚‚Knížka je souborem řady krátkých otázek a na ně trošku delších odpovědí na nejrůznější témata, která v průběhu posledních dvou a půl letech hýbala českou společností. Není to ale  snaha o nějakou aktuální publicistiku, spíše na podkladě aktuálního dění zkouší reflektovat některé závažnější, dlouhodobější politicko-společenské pohyby.“

V KJM přednášeli také třeba Ivana Fajnorová, Martin Fahrner, Markéta Hejkalová nebo Sylvie Richterová. Studentka Monika Rybníčková se na páteční program těšila. ‚‚Byla jsem na přednášce Čtyři tváře fantasy a moc se mi líbila. Je tady obrovské množství zajímavých témat ze všech koutů. Byla jsem se podívat i v MZK, tam je to krásně na šest pater. Tady je to menší, ale také hezké. Možná koupím vánoční dáreček, protože minulý rok jsem na Knihách v kině koupila knihu taťkovi, kterou jsem si nechala podepsat od Anny Kareninové,“ řekla studentka Monika Rybníčková.

I studentka Lívia Čellárová si akci užila: ‚‚Líbí se mi tady hodně, plánovala jsem sem jít od chvíle, co se jarmark zveřejnil. Nakoupila jsem tady nějaké knížky, protože budou Vánoce. Prodejci se s vámi pobaví a poradí vám. Když se chci dozvědět více o obsahu, nemusím slepě pátrat, ale rovnou se jich mohu zeptat a oni mi povědí, o čem to je,“ popsala svou zkušenost.

Knihovna Jiřího Mahena během knižního festivalu.

Také sobotní program byl v KJM nabitý přednáškami a workshopy pro děti, lidé si mohli poslechnout například přednášku od Zuzany Rabasové Na skok do Afriky, nebo vyzkoušet workshop Babi od Martiny Trchové, starší publikum mohla zaujmout například beseda Petra Šestáka o Vyhoření nebo Jana Gardenera o netradičních detektivkách.

Autorka je studentkou fakulty sociálních studií a členskou studentské redakce M magazínu.


Fotogalerie: 

Festival v obou knihovnách uspořádalo nakladatelství Munipress, součást Kulturního centra Masarykovy univerzity.

Stánek univerzitního nakladatelství Munipress
Součástí programu byla řada přednášek a autorských čtení.
Návštěvníci si mohli knihy pořídit za zvýhodněné ceny.
Na slavnostním zahájení promluvil také prorektor Jiří Hanuš.
Své knihy představil mj. absolvent pedagogické fakulty Bronislav Sobotka.
V rámci festivalu se uskutečnil křest nové knihy Andreje Zubova, kterou vydal Munipress.
Zájemci si mohli nechat knihy od autorů podepsat.

Hlavní novinky