Více prosvětlené, s klimatizovanou expozicí a v jednotném černobílém vizuálním stylu čeká na návštěvníky po rekonstrukci Mendelovo muzeum MU.
Instituce, která sídlí v areálu augustiniánského opatství na Starém Brně a je součástí Kulturního centra MU, se pro veřejnost uzavřela 22. listopadu loňského roku. „Augustiniánské opatství, v jehož prostorách muzeum sídlí, získalo na opravu dotaci. Jde určitě o největší přeměnu podoby muzea od jeho založení, nic podobného se tam v takovém rozsahu za posledních několik let nedělalo,“ uvedla ředitelka Mendelova muzea MU Blanka Křížová.
Více vzdušné a prosvětlené
Muzeum, které se stará o Mendelův odkaz a také o Sbírku Masarykovy univerzity, získá nově zrekonstruované prostory recepce a kavárny podle návrhu architektonického studia Horalík ateliér. „Po rekonstrukci se jednoznačně zlepší komfort návštěvníků. Vše bude vzdušnější, více prosvětlené a účelně minimalistické. Projekt rekonstrukce přitom rovněž respektuje původní architekturu a zachovává tak jedinečnou atmosféru historických prostor,“ přiblížila ředitelka muzea.
Recepce muzea se nově přesune hned naproti hlavnímu vchodu, posezení kavárny zase do prostor bývalých kanceláří. Muzeum získá obnovené podlahy, stropy, výmalbu a nábytek recepce. Změn se dočká také expozice G. J. Mendel: Příběh skromného génia, kde se buduje nová klimatizace.
V období probíhající rekonstrukce jsou pro veřejnost přístupné pouze prohlídkové okruhy baziliky, knihovny, Mendelova pokoje a Muzea starobrněnského opatství, a to pouze po předchozí rezervaci. V upraveném režimu se také konají výukové programy pro školy. „Několik desítek exponátů jsme museli po dobu rekonstrukce vystěhovat a přemístit je zpět do depozitáře augustiniánského kláštera, odkud je máme zapůjčené. V průběhu února budeme všechno zase postupně vracet a do místností stěhovat nábytek,“ naznačila Blanka Křížová.
Otevření 8. března
Slavnostní otevření nově upravených prostor plánuje muzeum na sobotu 8. března, kdy zároveň připomene výročí 160 let od veřejné prezentace Mendelových pokusů s hybridy rostlin z roku 1865. „Dopoledne uspořádáme komentované a kostýmované prohlídky pro tři různé skupinky návštěvníků, u nichž se v rolích průvodců objeví i Eliška Rejčka,“ nalákala Blanka Křížová a doplnila, že v Mendelově refektáři budou poté následovat přednášky pro veřejnost.
Někdejší středověký klášter založila v roce 1323 královna Eliška Rejčka. Augustiniáni i opat G. J. Mendel našli své útočiště na Starém Brně až o pět století později po zrušení ženského kláštera cisterciácké řehole. I díky více než desetiletému propojení s Masarykovou univerzitou je Mendelovo muzeum také centrem vědeckých setkání. Pořádají se v něm dva přednáškové cykly – Mendel Lectures a Seminar Series, které přinášejí nejen brněnským vědcům možnost potkat se se světovými kapacitami v oboru molekulární biologie a dalších věd. Důležitou součástí propagace Mendelova odkazu jsou v posledních pěti letech i Mendelovy dny.
Projekt „Revitalizace areálu Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina“, reg. č. CZ.06.04.04/00/22_052/0003475 je realizován v rámci IROP, výzvy č. 52 Památky. Díky projektu je financovaná oprava vstupního prostoru návštěvnického centra MUSO A MM v Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina Mendlovo náměstí 1, 603 00 Brno.