Téma letošního šestého ročníku Masarykových dnů je velmi aktuální. Krátce po připomínce tří let od vstupu ruských vojsk na území Ukrajiny budou hosté letošní přednáškové série debatovat o vztazích Ruska a Evropy.
„Tomáš G. Masaryk se celý život zabýval Ruskem: jeho historií, kulturou i politikou. Rusko je dnes v situaci, která opět vyžaduje pozornost, a to po všech stránkách,“ přiblížil návaznost letošního tématu na osobnost prvního československého prezidenta prorektor pro akademické a kulturní záležitosti Masarykovy univerzity Jiří Hanuš.
Masarykovy dny začnou ve středu 5. března v 15.45 tradičně u památníku T. G. Masaryka na Komenského náměstí uctěním jeho památky. Úvodní slovo bude mít rektor Martin Bareš. Poté v aule v budově na Komenského náměstí následují dvě přednášky a diskuse.
S polským publicistou a diplomatem Piotrem Skwiecińskim se bude moderátor zamýšlet nad tím, zda je Rusko hrozbou, a jaké jsou ideové zdroje ruské agrese vůči Ukrajině. Piotr Skwieciński je autorem knihy Konec ruského světa?, která je pokusem o nahlédnutí do ruského vládního narativu v posledních letech. Mluvit bude o tom, proč se Putinovo Rusko odhodlalo k rozpoutání velké konvenční války. Přednáška bude v polštině s tlumočením.
Druhým přednášejícím bude historik Petr Hlaváček, který promluví na téma Masaryk, Evropa a „ruský svět“. Zamýšlet se bude nad tím, že Masaryk nepochyboval o českém evropanství a přináležitosti Čechů k západní civilizaci, a přesto se dialogicky potýkal s ruskou kulturou a politickým myšlením. Hlaváček chce reflektovat, co z Masarykova myšlení v tomto směru je dosud inspirativní a co už bylo překonáno. Mluvit bude také o tom, zda a proč je třeba obávat se mentální invaze „ruského světa“ do českého prostředí.
Přednáškový den vystřídá akčnější dopolední program, kdy se bude ve čtvrtek 6. března v aule na Komenského náměstí živě natáčet podcast Přepište dějiny s Michalem Stehlíkem a Martinem Gromanem. Tématem populárního pořadu bude „Masaryk a Rusko“.
Masarykovy dny zakončí slavnostní udělení medaile Rogera Scrutona za přínos v oblasti obrany lidské důstojnosti a lidských práv. Letos ji obdrží politik, filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa.
Celý program je určený studujícím, akademikům i široké veřejnosti. Vstup je volný po předchozí registraci na webu akce do naplnění kapacity sálu.
Záznamy z programu obou dnů budou později dostupné na youtube stránce Masarykovy univerzity a webových stránkách Masarykových dnů.