Své síly spojily Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ, studentský spolek Mise naděje a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a na čtvrtek 10. dubna uspořádali na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity nábor do registru. Na akci pod názvem Staň se dárcem kostní dřeně a zachraň život zvou nejen všechny studující MU, ale i zájemce z řad akademické obce či široké veřejnosti, kteří splňují podmínky k možnému odběru.
„Se spolkem spolupracujeme na různých aktivitách dlouhodobě a jsem ráda, že jsme se nyní zapojili společně. Spolek má proškolené dobrovolníky a dobrovolnice, kteří mají zkušenosti se samotným náborem do registru a administrativou, my zase skvělé vztahy s Fakultní nemocnicí u sv. Anny, které často pomáháme shánět dárce krve,“ uvedla manažerka Dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ Daniela Vonbauer.
Nábor je naplánovaný od 9 do 13 hodin a uskuteční se v čítárně filozofické fakulty. Na místě budou dvě zdravotnice, které odeberou stěr dárcům a zkontrolují potřebné dokumenty. Před stěrem dobrovolníci vyplní se zájemci dotazník a případně ověří platnost občanského průkazu a kartičku pojišťovny.
Podobná akce se uskuteční také na fakultě sociálních studií 14. dubna od 9 do 16 hodin. Průběžné nábory provádí pravidelně na Masarykově univerzitě právě spolek Mise naděje. Brněnská pobočka celorepublikové studentské neziskové organizace využívá svoji rozsáhlou síť dobrovolníků, kterou tvoří převážně studenti z MU a částečně i z VUT a MENDELU. Nábory pořádají nejčastěji na lékařské fakultě, příležitostně se přidávají i další fakulty, například pedagogická nebo ekonomicko-správní fakulta, ve výhledu je fakulta informatiky.
Registrovat se mohou potenciální dárci ve věku od 18 do 35 let s váhou minimálně 50 kilogramů. Další podmínkou je dobrý zdravotní stav, žádné závažné onemocnění v minulosti, žádné trvale užívané léky s výjimkou antikoncepce a léků na alergie. Nábor se zároveň vztahuje čistě na klienty českých zdravotních pojišťoven. Po konzultaci dotazníku se na místě provede odběr vzorku z úst a účastník dostane kartičku dárce. Případná shoda se neurčuje na místě.
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zajišťuje registraci, poté vzorky ve spolupráci s Českým národním registrem dárců dřeně putují do laboratoře v Německu na vyšetření transplantačních znaků, což trvá přibližně čtyři týdny. Následně se výsledky propíší do databáze dárců, která je mezinárodní. Každý dobrovolník je tak k dispozici pro každého pacienta.
„Krvetvorné buňky daruje až člověk, u kterého najdeme shodu s pacientem. To se týká bohužel asi jen 1 % ze všech zapsaných. To ale neznamená, že by ostatní byli v databázi zbytečně. Nikdy nevíme, kdo onemocní a koho bude potřebovat. Čas od shody k darování je velmi individuální. Vhodného dárce kontaktujeme a zeptáme se ho, zda jeho ochota pomoci stále trvá. Pokud odpoví ano, pozveme si ho na podrobná kontrolní vyšetření a probereme s ním možnosti odběru,“ přiblížila obvyklý postup manažerka marketingu a komunikace Českého národního registru dárců dřeně Klára Conková.
Krvetvorné buňky se darují dvěma způsoby – z kosti pánevní (v narkóze) nebo pomocí separátu, který je z krve vyfiltruje. Úspěšnost transplantace je u dospělých pacientů 60 až 80 procent, u dětí 70 až 90 procent. V registru absolventi náboru zůstávají až do dovršení šedesáti let.
Podmínky zápisu do registru
- věk 18–35 let, váha vyšší než 50 kg
- dobrý zdravotní stav
- žádné závažné onemocnění v minulosti
- bez trvalého užívání léků (nepočítá se antikoncepce a léky na sezonní alergie)
- občanský průkaz a kartička pojišťovny