Přejít na hlavní obsah

"Nekapotovaný" stroj na přenos informací

Infocentrum_anotace.jpgProjekt Informačního centra Přírodovědecké fakulty je dílem architektonické kanceláře Ing. arch. Radko Květa, která uspěla ve veřejné soutěži MU a byl jí tak přidělen nelehký úkol vyjít vstříc specifickým požadavkům školy. Mezi ně patřilo přání neporušit původní aulu, která se tak stala součástí centra, a také neskácet červený dub – strom úctyhodného věku rostoucí hned vedle nově postavené budovy. Kromě samotného architekta Květa, jemuž jsme v den otevření položili několik otázek, se na projektu Informačního centra autorsky podíleli také Ing. arch. Jiří Zrzavý a Ing. arch. Richard Mátl.

Jak jste spokojený s realizací vašeho projektu?

Výsledek naší práce se vždy odvíjí od souhrnu mnoha aspektů – financí, úrovně projektu, úrovně stavebních prací, úrovně dodavatele interiéru, času atd. Pokud budu hodnotit s přihlédnutím ke všem těmto skutečnostem, tak jsme spíše spokojeni než nespokojeni. Pokud se oprostíme od výše uvedeného a budeme generalizovat, tak bych jisté rezervy viděl. Nespokojeni jsme byli s řemeslnou kvalitou v samém závěru prací, což je pravděpodobně důsledek nedostatku času a peněz.

Image
Projektová realizace náročného architektonického zadání stavby Informačního centra připadla Architektonické kanceláři Radko Květ. Generálním dodavatelem pak bylo Sdružení ŽS Brno & OHL Přírodovědecká fakulta MU. Foto: Anna Pecková.
Jak podle vašeho názoru zapadá moderní budova Informačního centra do areálu historických budov Přírodovědecké fakulty? Přihlíželi jste spíše ke zdůraznění kontrastu mezi budovami, nebo naopak?

Při navrhování byl zvolen princip kontrastu. Dle našeho názoru se jedná o kontrast decentní. Kdyby záleželo pouze na nás, tak bychom asi přitvrdili, především v interiéru. Jedním z prvních leitmotivů byl „stroj na přenos informací“ a ten „stroj“ měl být nekapotovaný.

Co říkáte na to, že studenti Přírodovědecké fakulty nazvali z větší části prosklenou budovu Informačního centra symbolicky akváriem?

Pokud by se studenti cítili v budově jako ryba ve vodě, tak by to bylo vynikající. Ale i pouhé „pojmenování“ budovy je dobré, neboť je z toho cítit, že dům vzbuzuje jakési emoce – ať už kladné nebo záporné, to je jedno.

Navrhovali jste rovněž vnitřní vybavení Informačního centra? Studenti si již nyní všimli, že lampičky, které jsou fixně zabudovány v lavicích a není s nimi možno manipulovat, jim znemožňují pohodlné otvírání notebooků.

Ano, navrhovali jsme rovněž vybavení. Lampička je však oproti našemu návrhu osazena asi o pět centimetrů níže. Dále je třeba říci, že bychom samozřejmě preferovali kloubová svítidla, ale opět z důvodu šetření se hledalo co nejjednodušší řešení.

Je realizace vašeho projektu u konce?
Ještě zkusíme zabojovat o podobu náměstíčka. Pokusíme se prosadit původní návrh, k jehož realizaci nedošlo z finančních důvodů. V tomto návrhu by na náměstíčku před Informačním centrem měly být sochy, dřevěné sedací stupně, strom a pobytový trávník. Tušíme, že i vedení univerzity usiluje o dokončení náměstíčka v co nejkratším termínu.

Hlavní novinky