Chronická lymfocytární leukémie je nejčastějším typem leukémie, která postihuje dospělou populaci Evropy. Jen v České republice lékaři ročně diagnostikují až 600 případů. Nově patentovaný objev vědců z Interní hematoonkologické kliniky Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice Brno umožňuje tuto nemoc přesněji a rychleji diagnostikovat, a pacientům tak nabízet léčbu na míru. Výsledky výzkumu už brzy najdou uplatnění v praxi: o patent totiž projevila zájem česká biotechnologická společnost. Speciální testovací sady by podle zástupců firmy mohli lékaři používat už za dva roky.
Nová metoda, která diagnostikuje onemocnění z odebraného vzorku krve, má až 95% spolehlivost. Vychází z kvantitativního stanovení exprese tří genů, které jsou odpovědné za rozdílný průběh nemoci a které vědci identifikovali pomocí DNA čipů. Chronická lymfocytární leukémie je onemocnění s velmi rozdílnou prognózou závislou na míře genetických změn vzniklých v nádorových buňkách. Pacienty s malým poškozením genomu nemoc významně neohrožuje a mohou žít i desítky let, pacienti s negativními genetickými změnami však vyžadují intenzivní protinádorovou léčbu, v některých případech transplantaci kostní dřeně, a přesto často přežívají pouze několik měsíců či let. „Právě pacienti s vysokou expresí analyzovaných genů mají významně horší prognózu onemocnění a průměrnou dobu přežití,“ popsala vedoucí výzkumného týmu Šárka Pospíšilová z lékařské fakulty princip využití metody ke zpřesnění dalšího průběhu nemoci. Díky nové metodě tak budou lékaři schopni poskytnout pacientovi hned krátce po stanovení diagnózy přesnější informace.
Například o tom, jakým typem chronické lymfocytární leukémie trpí a jak se bude pravděpodobně nemoc vyvíjet – tedy zda jde o méně agresivní formu nebo bude pacientův stav vyžadovat léčbu. „Díky tomu budeme moci zvolit léčbu, která je ušitá pacientovi na míru a bude pro něj nejvhodnější. Výsledek vyšetření navíc zjistíme téměř okamžitě, zatímco u stávajících standardních metod musíme na výsledky čekat až měsíce,“ uvedl Michael Doubek z Fakultní nemocnice Brno. Lékaři plánují, že budou využívat metodu u všech pacientů při stanovení diagnózy i při opakovaném monitorování prognózy onemocnění v průběhu terapie.
Výsledky základního výzkumu vědců z univerzity, který trval přibližně pět let a na němž spolupracovali i lékaři z Fakultní nemocnice Brno, budou navíc už brzy sloužit přímo pacientům. O patent totiž projevila zájem česká biotechnologická společnost GENERI Biotech. „V současné době s firmou intenzivně pracujeme na vývoji soupravy, která by mohla být využívána pro rutinní diagnostiku leukemických pacientů,“ doplnila Pospíšilová. Podle slov Martina Bunčeka, který je ve firmě odpovědný za výzkum a vývoj, počítá GENERI Biotech nejprve s výrobou diagnostických souprav pro ověřovací studie. Ty se budou provádět ve fakultních nemocnicích v Brně a Hradci Králové.
Nový postup patří mezi molekulárně-biologické metody, jež analyzují genetický materiál, tedy DNA a RNA, který se nachází ve všech lidských buňkách. Tyto metody se uplatňují v řadě lékařských oborů, jako je hematologie, onkologie, neurologie nebo kardiologie. Používají se hlavně v diagnostice řady onemocnění, předpovídá se díky nim průběh nemoci a následně stanovuje cílená léčba, důležitou roli hrají také v biomedicínském výzkumu. Metodu pro stanovení prognózy chronické lymfocytární leukémie se podařilo vědcům publikovat také v prestižním americkém časopise Journal of Molecular Diagnostics.