Mohl byste stručně čtenářům přiblížit, jaké povahy je společnost Red Hat?
Red Hat je americká firma, která se specializuje na vývoj a distribuci volně šiřitelného programového vybavení s otevřeným a upravitelným zdrojovým kódem – operační systém Linux je typickým představitelem tohoto přístupu. Svůj obchodní úspěch nestaví na dodávání uzavřeného produktu, do kterého uživatel nevidí a pro další práci se svými daty si poté musí kupovat další produkty nebo další verze produktů takové firmy. Red Hat soutěží na trhu programových systémů především svými expertními znalostmi, kvalitou a otevřeností dodávaných systémů. O úspěchu tohoto přístupu svědčí fakt, že se dnes jedná o druhou nejrychleji rostoucí softwarovou firmu na světě.
Souvisí fakt, že se společnost Red Hat rozhodla založit pobočku v Brně, přímo s přítomností FI?
Ano. Red Hat dlouhodobě působí v těsné součinnosti s univerzitním prostředím. Kultura otevřenosti, kterou používá při vývoji a šíření programových systémů, pasuje velmi dobře na otevřenost, která je vlastní univerzitnímu světu. Fakt, že je FI nejlepší fakultou tohoto zaměření, hrál jistě důležitou roli, stejně jako aktivity pracovníků fakulty v českém Sdružení uživatelů Linuxu nebo jejich schopnost přispívat do oblasti volně šiřitelných programů. FI má také výhodu širšího univerzitního zázemí a koncepce otevřeného systému studia na Masarykově univerzitě. Prezident Red Hatu Matthew Szulik před měsícem při své návštěvě v Brně zdůraznil roli širšího vzdělání v informatice, kdy je to nejen expertíza ve vlastním technickém oboru, ale i širší zázemí, včetně humanitního a společenskovědního, které vytváří živnou půdu invence a klíčových tvůrčích myšlenek.
V čem spočívá perspektiva otevřeného softwaru a Linuxu oproti produktům například společnosti Microsoft?
V univerzitních podmínkách je výhoda systémů s otevřeným zdrojovým kódem nepochybná. Systémy lze nejen podrobně studovat, ale také využívat jako základ pro vlastní modifikaci i vývoj vlastních produktů. Microsoft přinesl řadu výhod pro laické domácí uživatele – metafora „Gatesovy babičky“ je typ uživatele, kde zatím (!) nemá konkurenci. Otevřené systémy jsou důležité pro firmy a poučenější uživatele. Otevřenost vede k nižším nákladům, protože uživatel není omezen na jediného dodavatele. Model vývoje otevřeného systému umožňuje rychlejší vývoj robustnějších aplikací. Pro kvalitní výuku v informatice je tato otevřenost nezbytná podmínka. Studenty nejde kvalitně vzdělat jen v užívání produktů dodávaných v zalepených krabicích. Důležité je vidět, jak tyto systémy fungují uvnitř a mít možnost je upravovat pro další účely.
Jak bude vypadat spolupráce Red Hatu s FI?
Máme dohodu o úzké spolupráci, ze které vyplývá snaha mít novou společnost i fakultu fyzicky co nejblíž. Máme společný ideál kampusů amerických univerzit, kde spolu s univerzitami sídlí i podobné firmy. V našich podmínkách nebude výsledek úplně dokonalý, ale zkoušíme se tomu aspoň přiblížit. Připravujeme také rozšíření skladby stávajících předmětů, aby časem vznikl studijní obor přímo zaměřený na otevřené systémy. Lze předpokládat, že toto zaměření může být zajímavé pro širší oblast potenciálních studentů, než pro nás dnes představují Česko a Slovensko, a že magisterské studium s tímto zaměřením může být atraktivní i pro uchazeče.