Několik desítek přístrojů za 80 milionů korun zlepší péči o pacienty se srdečními a cévními chorobami ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Projekt financovaný převážně z dotace Evropské unie umožní nakoupit nové zařízení do konce roku. Podle lékařů vybavení zkvalitní diagnostiku a zvýší bezpečnost pacientů komplexního kardiovaskulárního centra.
„Budeme mít například k dispozici namísto jednoho hned dva angiografy pro vyšetřování srdečních cév. Nebudeme ovšem provádět dvakrát více výkonů, protože pacientů zůstává stejně, zvýší se ale komfort zejména u vyšetření při akutních infarktech,“ vysvětluje Ladislav Groch, primář I. interní kardioangiologické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Lékaři díky dvěma angiografům nebudou muset z přístroje přemisťovat pacienta kvůli jinému akutnímu případu. Zvýšit se má ale také bezpečnost vyšetření. Lékaři nebudou podle Grocha v takovém stresu a v případě dvou závažných případů se nebudou muset rozhodovat, komu dát přednost.
Do komplexního kardiovaskulárního centra přibudou například i nová telemetricky monitorovaná lůžka nebo intrakardiální ultrazvuk, který zpřesní diagnostiku a navigaci katetru uvnitř dutin srdce. Nemocnice zakoupí také bed-side echokardiograf či 3D mapovací systémy, které si centrum dosud muselo půjčovat z jiných pracovišť.
Projekt je součástí snah o zajištění superspecializované péče pro region jižní Moravy v komplexním kardiovaskulárním centru ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Podobných center je v Česku jen jedenáct. Jejich účelem je nerozptylovat specialisty a špičkové přístrojové vybavení do příliš velkého počtu pracovišť. Záměr má nejen šetřit náklady, ale podle ředitele nemocnice Petra Košky je výhodný i pro pacienty, kterým se na jednom místě dostane komplexní a nejkvalitnější péče.
Kardiovaskulární onemocnění postihují srdce a cévy. Projevují se například vysokým krevním tlakem, onemocněními srdce nebo mozkovou mrtvicí. Tato onemocnění patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Česku – ročně na ně umírá více než 50 tisíc osob.