Čtyři nově postavené pavilony bude využívat na 1000 studentů bakalářských, magisterských a doktorských programů a více než 250 stálých zaměstnanců Ústavu experimentální biologie a Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, které dosud sídlily v provizorních prostorách.
„Vybudováním nového centra zajistíme špičkové podmínky pro výuku studentů biologických oborů nejen v teoretické, ale i praktické rovině. Naším cílem je umožnit studentům zejména v doktorských, ale i magisterských programech naučit se pracovat s nejnovějšími přístroji, které jsou aktuálně využívané v nejmodernějších laboratořích na světě,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.
Ve třech pavilonech se budou nacházet laboratoře a učebny pro praktickou výuku s kapacitou od 20 do 50 studentů. Součástí výstavby bude i experimentální skleník a zahrada pro potřeby výzkumu botaniků a fyziologů rostlin. Do nových prostor odpovídajících nejpřísnějším kritériím pro sbírky bude přestěhován také univerzitní herbář, jenž je se 650 tisíci položkami třetí největší v ČR. Technicky nejnáročnější bude stavba čtvrtého pavilonu. Celá dvě patra jsou v něm koncipována jako tzv. sterilní prostory pro Českou sbírku mikroorganismů, která zajišťuje uchovávání bakteriálních kultur. Další dvě patra, také se zvláštním režimem, jsou určena pro pracovní skupinu mikrobiologů a molekulárních biologů.
„Výhodou nového centra je jednak možnost unikátního spojení biologických, lékařských a biotechnologických oborů na jednom místě a současně i bezprostřední blízkost nově budovaných kapacit centra excelentního výzkumu CEITEC Masarykovy univerzity, kde budou právě naši absolventi nacházet uplatnění,“ řekl ředitel projektu Jan Helešic z Přírodovědecké fakulty MU.
Nové pavilony s moderně vybavenými laboratořemi a výukovými prostory budou sloužit i pro základní výzkum v oborech jako molekulární biologie a genetika, fyziologie živočichů, botanika, zoologie, parazitologie a hydrobiologie. Mnohé týmy, které zde budou pracovat, již získaly mezinárodní uznání.
Zahájení stavby bude koordinováno s již probíhající stavbou pavilonu projektu CETOCOEN a s budoucími pavilony projektu CEITEC MU. Všechny objekty jsou vzájemně prostorově a funkčně propojeny. S dokončením nových pavilonů se počítá v roce 2013