První část výpravy, v níž byli především zástupci dodavatelské firmy PSG International a. s., vyrazila již 8. prosince, další skupina pak následovala 12. prosince 2005. Masarykovu univerzitu v ní opět zastupují klimatologové z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU prof. RNDr. Pavel Prošek, CSc., který je duchovním otcem celého projektu, a Mgr. Kamil Láska, Ph.D. Nejprve se celá skupina dopravila do přístavního města Punta Arenas v Chile, kde se nalodila na ledoborec Almirante Oskar Viel patřící chilské armádě. Ten do cílové stanice, tedy na ostrov James Ross, převezl i stavební materiál potřebný k dostavbě polární stanice.
„Stanici čeká dostavba menší části hlavní budovy, zprovoznění zdrojů energie, to znamená solárních panelů a větrné elektrárny, dále zapojení elektroinstalace, vzduchotechniky, dobudování odpadu a zásobování vodou,“ vypočítává poslední úpravy Mgr. Zdeněk Máčka, Ph.D., účastník loňské expedice. Kolaudace stanice a její předání do provozu je plánováno na únor letošního roku. Polárníci předběžně počítají s tím, že při slavnostním aktu budou přítomni také zástupci ministerstva školství, zahraničních věcí a životního prostředí. Jejich účast však dosud nebyla potvrzena. Kromě dostavby stanice se vědci budou zabývat také na klimatologickým výzkumem. V týmu jsou zastoupeni také biologové Botanického ústavu AV ČR, kteří se budou věnovat především studiu ekologie řas a sinic v polárních ekosystémech.
Kořeny polárního výzkumu na Přírodovědecké fakultě MU sahají do devadesátých let minulého století, kdy se uskutečnilo několik výprav na Špicberky. Další expedice pak směřovaly na ostrov King George v jižních Shetlandách, tehdy však vědci využívali zázemí polské, peruánské či ukrajinské polární stanice, což se neobešlo bez komplikací. Až v roce 1999 byl zahájen projekt MŠMT na výstavbu české antarktické stanice. Následovalo zpracovávání projektové dokumentace, výběr místa a dodavatele; přípravy přímo na ostrově James Ross pak byly dokončeny již v roce 2002. Vlastní stavba se však pozdržela kvůli tomu, že celý projekt musely schválit členské státy Antarktické smlouvy (Antarctic Treaty Consultative Meeting), což se stalo až v roce 2004.