První den nového týdne, blíží se šestá hodina a pomalu se stmívá. Na fakulty na Komenského náměstí přesto proudí hloučky lidí. Velké křídou namalované šipky s nápisem Noc univerzit směřující na univerzitní budovy vysvětlují, že tentokrát bude na univerzitní půdě obzvlášť živo do pozdních hodin.
Program v režii studentů, který vytrhává univerzity z večerní ospalosti, je úvodní akcí Týdne neklidu, během něhož se část akademické obce bouří a protestuje proti návrhům reformy vysokoškolského vzdělávání.
„Chceme dát pořádně najevo, co si o reformě vysokých škol myslíme. Přejeme si ubránit demokratickou samosprávu škol před vlivem politiků. Nesmíme se zviklat náhlými sliby o zrušení školného, i proto jsme v rozhořčení nad plány ministerstva vyhlásili Týden neklidu,“ zahajuje úvodní řeč organizátor Noci univerzit Jan Chmelíček z iniciativy Brno Za svobodné vysoké školy.
V atriu fakulty sociálních studií obloženém protestními transparenty se mezitím chystá vystoupení slam poetry, ve vedlejší posluchárně už začíná první vědecko-populární přednáška a do Krmítka se pomalu scházejí slečny vybavené pletacími jehlicemi a háčky. „Je to naše forma mírného protestu, můžeme tím na fakultě uvést v život věci, které tu normálně nedostávají prostor a ještě pomoci bezdomovcům, až jim rozdáme upletené ponožky. A až bude mít zítra Masaryk kolem krku šálu, víte, kdo to má na svědomí,“ pomrkávají s úsměvem pletařky.
Návštěvníci Noci univerzit si mohou vybírat z širokého programu a je jen na nich, zda si zvolí přednášky a besedy, kde se budou zamýšlet nad smyslem reforem, anebo si pondělní večer spíše protestně užijí a zaplní jej zábavou.
Ve chvíli, kdy v aule beseduje se studenty Jakub Patočka a vysvětluje jim, proč by pokladní v supermarketu měly studentům platit vzdělání, už z atria zní electro hudba od seskupení Hugo a Zoe a nemalý počet posluchačů podupává do koncertního rytmu. V podobném duchu se nese program v protější budově Hudební fakulty JAMU, kde se na pódiu komorního sálu střídají studenti a protestují uměleckou improvizací. Zní opera, populární muzikál i hudba na netradiční nástroje. Každý si najde to své a narážky na nepovedenou reformu nechybí ani tady, například když zpěvák v interpretaci slavné písně z Draculy zazpívá: „Adriano, zač ten trest, školství zaslouží si.“
Na lékařské fakultě se v devět večer schází představitelé Akademického senátu Masarykovy univerzity, aby se pokusili předestřít, co by reforma vysokoškolského vzdělávání obsahovat měla. Řečníci si však spíše myslí, že žádná reforma není třeba. „Systém zásadní reformu nepotřebuje, nutné jsou pouze drobné korekce, které lze ale udělat v rámci stávajícího systému a aktuálního právního rámce,“ říká dnes již bývalý dlouholetý předseda senátu Filip Křepelka.
Patrně největší ohlas však má prezentace Úžasného divadla fyziky (ÚDiF), díky kterému se lidé v naplněné posluchárně dozvídají, jak nás všechny klame zrak při vnímání barev, jak je možné přenášet zvuk za pomocí světla a co uvidíme, když displej našeho mobilního telefonu strčíme pod mikroskop. „Tak ahoj a ať ty reformy nějak přežijeme,“ loučí se ÚdiF kolem půl jedenácté večer. Noc univerzit však ještě pokračuje dalšími diskuzemi k reformám, koncertem v atriu a protestním bodypaintingem.