S koncem podzimního semestru přichází nová éra předmětové ankety v Informačním systému MU. Nejoblíbenější pomůcka pro získávání zpětné vazby od studentů má pozměněnou formu, která by měla poskytovat přesnější informace, jež pak bude možné lépe využít pro vylepšení výuky a práci učitelů.
Nově formulované otázky a jejich vysvětlující popisky, vylepšená aplikace, víc prostoru pro vlastní vyjádření, atraktivnější podoba výsledků. To jsou z pohledu studenta asi největší změny v průzkumu. Cílem je, aby anketa více plnila roli komunikačního nástroje mezi vysokoškoláky a pedagogy.
„Studentské hodnocení výuky je dnes v univerzitním světě samozřejmostí. Je to jeden z důležitých způsobů, jak se vyučující může dovědět, zda svou práci dělá dobře a co lze případně vylepšit nebo změnit. Proto je ale také potřeba, aby studenti přistupovali k anketě mimořádně zodpovědně a s vědomím, že jejich hodnocení ovlivní to, jak se budou učit následující generace,“ zdůraznil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.
Co konkrétně se změnilo? Anketa má osm uzavřených otázek a jednu otevřenou. U každé z nich je navíc popisek, který upřesňuje danou otázku a dává doporučení, co všechno by měl student při jejím zodpovídání brát v potaz. Kromě toho je u každé otázky volné pole, kam může každý napsat své vlastní slovní hodnocení.
„Volné pole má studentům umožnit, aby zpřesnili své hodnocení na odpovědní škále a objasnili například volbu krajních hodnot,“ uvedla Šárka Hrabinová, vedoucí odboru pro strategii, který přípravu nové ankety koordinoval. Zatímco dřív se výzkum orientoval hlavně na hodnocení předmětu, nyní se víc zajímá o přístup učitele.
Dotazníky k jednotlivým předmětům jsou přístupné do 15. února. Studenti by je ideálně měli vyplňovat, až za sebou budou mít zkoušku nebo zápočet, protože jedině tehdy budou schopni zhodnotit předmět i vyučujícího komplexně.
Upravenou formu ankety pomáhali připravovat také členové Studentské komory Akademického senátu MU a testovali ji zástupci studentů ze všech fakult. Po uzavření ankety se budou moci účastníci, kteří ji dostatečně vyplní, podívat na výsledky všech předmětů na Masarykově univerzitě. Výsledky budou k dispozici také vyučujícím a jejich nadřízeným.
„Tento semestr je pilotním během a po vyhodnocení se ukáže, zda bude moci anketa pokračovat v nové podobě bez dalších změn. I proto je důležité, aby se do vyplňování zapojilo co nejvíce studentů,“ doplnila Hrabinová.