Přejít na hlavní obsah

Při léčbě rakoviny prostaty očekáváme nové přístupy

RozhovorWalsch
říká profesor Patrick C. Walsh, přední světový urolog, působící na Johns Hopkins University v Baltimoru.

Počet případů rakoviny prostaty se stále zvyšuje, v ČR se od roku 1995 zvýšil o 70 procent. Je možné nějakým způsobem vzniku rakoviny prostaty předejít?
Přál bych si, abych vám mohl jednoznačně odpovědět, jak dnes můžeme zabránit vzniku rakoviny prostaty. Nejlepší by asi bylo být čínským mužem, který se narodil v zemědělských oblastech Číny a žije tam po celý život. Mám tím na mysli samozřejmě hlavně jejich způsob stravování. Jejich vegetariánská strava, zahrnující sóju a zelený čaj, totiž obsahuje velmi málo kalorií. Mluvil jsem s čínskými muži, kteří nyní žijí ve Spojených státech a trpí rakovinou prostaty, a ptal jsem se jich, v čem se liší jejich současný život od toho, který žili v Číně. A oni mi odpověděli, že v Číně hladověli. Zjistilo se, že čínská strava je z velké části nízkokalorická, bez živočišných tuků. Ovšem i v Číně se tato skutečnost v posledních letech mění – jejich strava je o tisíc kalorií denně bohatší. Najednou se tam také setkávají s obezitou a cukrovkou, vzrůstá počet úmrtí na rakovinu, tedy i rakovinu prostaty. Řekl bych tedy, že na vznik rakoviny prostaty má mimo jiné vliv také náš „západní“ způsob života.

Nejlepší prevencí je sekundární prevence. Tedy aby muži ve věku okolo padesáti let začali navštěvovat svého lékaře,

Co je tedy možné dělat lépe?
Velmi důležité je samozřejmě omezení příjmu kalorií. Obezita se velmi úzce pojí se vznikem rakoviny obecně, tedy i rakoviny prostaty. Je dobré také snížit příjem mléčných výrobků a červeného masa ve stravě. Zjistili jsme totiž, že tyto produkty narušují enzym, který má pro prostatické buňky klíčovou ochrannou funkci. Nicméně nejlepší prevencí, kterou mohu dnes s jistotou doporučit, je sekundární prevence, tedy aby muži ve věku okolo padesáti let začali navštěvovat svého lékaře, nechali si udělat krevní testy a pohmatové vyšetření prostaty a tím učinili zásadní a nejdůležitější krok k časné diagnostice tohoto onemocnění ještě ve vyléčitelném stadiu.

Jak byste charakterizoval spolupráci s Lékařskou fakultou MU?
Jsem s naší spoluprací opravdu velmi spokojen, znám přednostu Urologické kliniky profesora Dalibora Pacíka již od počátku devadesátých let. Měli jsme možnost pracovat společně také u nás. Já jsem nyní navštívil Brno a vaši univerzitu podruhé a jsem velmi pozitivně překvapen, kolik věcí se tady od mé první návštěvy změnilo. Jsem rád, když vidím, kolik je zde nových možností pro výzkum, které jistě budou motivací pro mnoho výjimečných vědců, kteří zde budou chtít pracovat. To jistě přinese do výzkumu také více finančních prostředků.

Hlavní novinky