Přejít na hlavní obsah

Předseda vlády si prohlédl univerzitní kampus

AnotaceTopolanekNa návštěvu Univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích přijel začátkem března jako vůbec první předseda vlády České republiky Mirek Topolánek. Sešel se s vedením univerzity a zástupci fakult, které budou v kampusu zastoupeny, a absolvoval prohlídku hotových částí kampusu i staveniště. Na závěr své návštěvy se sešel k debatě s akademickou obcí MU, kde vyjádřil podporu myšlence kampusu i záměru vybudovat v Brně Středoevropský technologický institut.

„Osobně jsem měl o kampusu v době svého senátorství velké pochybnosti, ale váš způsob financování se s odstupem let ukazuje jako průkopnický,“ uvedl předseda vlády Topolánek na setkání s vedením MU a zopakoval to i před akademiky.

Předseda Topolánek i rektor MU Petr Fiala nacházeli v průběhu setkání společnou řeč v otázkách způsobu řízení a financování vysokého školství. „Abychom mohli dál naplňovat naše strategické cíle, potřebujeme k tomu i podporu vlády, která bude spočívat ve vytváření vhodných podmínek pro rozvoj vzdělávacích a výzkumných aktivit, ale také k prosazování našich projektů na evropské úrovni,“ vyslovil své přání rektor Fiala. V tom všem vyjadřoval předseda vlády rektorovi podporu.

Předseda Topolánek i rektor MU Petr Fiala nacházeli v průběhu setkání společnou řeč v otázkách způsobu řízení a financování vysokého školství. Foto: David Povolný.
Předseda Topolánek i rektor MU Petr Fiala nacházeli v průběhu setkání společnou řeč v otázkách způsobu řízení a financování vysokého školství. Foto: David Povolný.

Topolánek zdůrazňoval, že veřejné školy nemohou očekávat navyšování peněz jdoucích do školství, ale musí se, tak jako k tomu směřuje Masarykova univerzita, snažit dosáhnout na finance ze soukromého sektoru a z výzkumných grantů.

„Kampus v Brně má obrovské rozvojové schopnosti, a dokonce bych řekl, že to jde ve směru toho, jak by měla vypadat centra excelence, která se dostanou na špičku evropských pracovišť, když ne světových,“ zdůraznil předseda Topolánek.

Předseda vlády zejména ocenil, že Masarykova univerzita dokáže čerpat dotace ze strukturálních fondů EU. Jedním z takových projektů má být i Středoevropský technologický institut, s jehož umístěním, včetně příslušné infrastruktury, se počítá v lokalitě přilehlé ke kampusu.
Tento projekt v předpokládaném objemu deset miliard korun, na jehož přípravě se Masarykova univerzita významně podílí, by znamenal velký rozvoj intelektuálního a finančního kapitálu v oblasti výzkumu a inovačně orientovaného podnikání. „Je to jeden z projektů, za které bude vláda lobbovat. Výhodou by měla být připravenost brněnských institucí,“ řekl Topolánek.

„Co je zde unikátní, je to, že se podařilo vytvořit jakousi názorovou synergii mezi krajem, městem, technickou univerzitou a MU, což vede k tomu, že se Brno stává něčím jako českým Silicon Valley,“ dodal předseda vlády.

Kampus Basarykovy univerzity Brně-Bohunicích
Stavba kampusu pro pět tisíc studentů a pět set vysokoškolských pracovníků bude dokončena v roce 2008. V areálu již fungují čtyři pavilony Integrovaných laboratoří biomedicínských technologií, které využívá Lékařská a Přírodovědecká fakulta. V budoucnu kampus nabídne zázemí i Fakultě sportovních studií. K prvním čtyřem pavilonům přibude dalších devět pavilonů, informační centrum a vstupní hala. Počítá se i s tělocvičnami a sportovní halou. V lokalitě kampusu vyroste také Inkubátor biomedicínských technologií, který je financován z projektu strukturálních fondů Evropské unie a je realizován Jihomoravským krajem. Jeho součástí bude dostavba prostor Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity. Výhodou kampusu je sousedství Fakultní nemocnice Brno a nově budovaného Moravského zemského archivu. V okolí kampusu vyroste také zázemí pro stravování a ubytování studentů a zaměstnanců univerzity a sportovní areál určený studentům i veřejnosti.

Hlavní novinky