_resize_resize.jpg)
Povinných terénních praxí absolvují studenti geografie za své studium několik. „Kromě krátké praxe v rámci některých předmětů, například meteorologie, vyjíždí studenti také na dvě komplexní praxe. Jedna probíhá v Česku, druhá v zahraničí,“ vysvětluje systém praxí profesor Petr Chalupa. V posledních letech měli studenti možnost vyjet například do Pobaltí, Laponska, ruské Karélie a Povolží, Turecka, Maroka, Libanonu, Sýrie, Peru nebo Bolívie.
Cílem praxí je připravit budoucí učitele na měnící se prostředí českých škol, ve kterých přibývá stále více dětí z kulturně odlišných prostředí. „Vybíráme proto oblasti se specifickými národnostními, sociálními či náboženskými problémy. Při expedicích proto navštěvujeme školy a účastníme se výuky. Studenti jsou následně lépe připraveni zvládnout setkání s rozdílnou kulturou ve školách, kde budou působit,“ vysvětluje Chalupa.
_resize.jpg)
Pro zahraniční terénní praxe jsou vybírány oblasti se specifickými národnostními, sociálními či náboženskými problémy. Při expedicích proto navštěvují studenti školy a účastní se přímo výuky.
Studenti na výjezdech řeší předem zadané úkoly, které po návratu veřejně prezentují. „Některé projekty přerostly až do podoby diplomových prací, mnozí studenti publikují články z cest v geografických časopisech“ říká vedoucí katedry geografie PdF, docent Svatopluk Novák. Pro materiální zajištění zahraničních praxí disponuje katedra stany, GPS přijímači a dalším vybavením, v souladu s rozvojovým projektem fakulty podporuje terénní praxe i vedení PdF.
Při svých expedicích spolupracují geografové také s katedrou speciální pedagogiky (PdF) a do budoucna počítají s katedrou romanistiky (FF). „Pro speciální pedagogy je zajímavá možnost navštívit tamní školy, romanisté by mohli pobyt v Latinské Americe využít jako jazykovou praxi,“ vypočítává Novák.
_resize.jpg)
V posledních letech měli studenti možnost vyjet například do Guatemaly (na obrázku), Pobaltí, Laponska, ruské Karélie a Povolží, Turecka, Maroka, Libanonu, Sýrie, Peru nebo Bolívie.
Terénní praxe katedra pořádá již od roku 1990. Nejprve šlo o výpravy po Evropě, postupně přibývaly oblasti mimo Evropu. Letos vyjedou studenti již po několikáté do Rumunska, na Island či na Kubu, poprvé pak v květnu vyrazí do Alžírska. Zámořských expedicí se účastní kolem dvaceti studentů, délka výpravy je tři až čtyři týdny.