Přejít na hlavní obsah

Studenti pomáhali na prezidentském summitu

ImageStudenti Masarykovy univerzity dostali koncem května jedinečnou příležitost účastnit se čtrnáctého setkání prezidentů, které se konalo v Brně. Starali se o zahraniční novináře, kteří přijeli do jihomoravské metropole akci zdokumentovat. Studenti se na akci podíleli bez nároku na honorář, svoji účast ale hodnotí pozitivně, navíc by někteří uvítali, kdyby se do takové akce mohli zapojit znova.

Organizátoři akce oslovili Fakultu sociálních studií. „Od děkana přišel přes docenta Pavelku požadavek, abychom navrhli či vybrali asi patnáct až dvacet studentů, kteří budou na setkání pomáhat novinářskému doprovodu prezidentů. Zřejmě si pořadatelé mysleli, že nejvhodnější pro tento úkol budou studenti žurnalistiky,“ uvedl vedoucí specializace Praktická žurnalistika Rudolf Burgr.

Podmínkou účasti na akci pro prezidenty byla znalost angličtiny. „Tu jsem neověřoval, protože ji pokládám u většiny současných studentů za samozřejmost. Někteří z nich ji ale sami dokládali informacemi o certifikátech, které mají, popřípadě napsali svoji nabídku anglicky,“ upřesnil Burgr.

Na čtrnácté setkání prezidentů přijel do Brna i zástupce Srbska. Foto: fotoarchiv Dany Polákové.
Na čtrnácté setkání prezidentů přijel do Brna i zástupce Srbska. Foto: fotoarchiv Dany Polákové.

Práce vybraných studentů se lišila. „Já jsem fungovala jako takzvaný styčný důstojník mezi kanceláří prezidenta republiky a zahraničními novináři. „Poslední den jsem například s pomocí pracovníka vnitra domlouvala rozhovory novinářů, i českých, s prezidentem Srbska,“ popsala studentka Dana Poláková. Jan Vokurka, jediný medik, který se akce účastnil, vybíral a upravoval fotky pro oficiální web. Pomáhal novinářům s registrací nebo při problémech se sítí. „Moje práce spočívala v komunikaci s italskými médii. Předával jsem jim informace o tom, co a kdy se koná, vodil je na místa a zajišťoval jejich akreditaci,“ popsal své úkoly Jakub Ščurkevič.

Vladimír Vacátko se staral o maďarské novináře. „Dostal jsem se s nimi na všechny body programu, o které měli zájem. Na pietní akt na Špilberku, na slavnostní ceremoniál přivítání prezidentů na náměstí Svobody i na začátek plenární schůze prezidentů na výstavišti,“ vyjmenoval Vacátko.

Ovšem vše se neodehrávalo jen na „červených kobercích“. „Na brněnské radnici nás dopředu vybavili všemi možnými brožurami o městě, protože se jim zdálo, že novináři se mohou zeptat na cokoli. Ty moje ale vůbec nezajímalo, co je jaká budova a kdy ji postavili. Řešili jsme samé praktické věci. Kameramanovi MTV, tedy Magyar Televízió, se rozlepila bota, a tak jsme ve tři čtvrtě na osm večer hledali v centru Brna opravnu obuvi,“ vzpomněl si Vacátko na kuriózní historku.

Celkově hodnotí zúčastnění studenti svoji účast na prezidentské akci pozitivně. Lukáš Pfauser si myslí, že to byla cenná zkušenost, ačkoli se v mediální branži už delší dobu pohybuje. „Účast na této akci mi přinesla certifikát o tom, že jsem pomáhala při organizaci 14. summitu prezidentů. Získala jsem také výborné zkušenosti, nebyl to špatně investovaný čas,“ zhodnotila svoji účast na dění Dana Poláková.

Hlavní novinky