Akademici, které turecká vláda po neúspěšném vojenském puči zbavila jejich postů, by mohli najít útočiště v Česku. Podporu jim vyjádřila nejen Asociace evropských univerzit (EUA), ale také Česká konference rektorů a přímo několik vysokých škol včetně Masarykovy univerzity.
„Budeme hledat možnosti pro působení pedagogů a vědců, kteří byli tureckým režimem zbaveni možnosti akademického působení. Jsme připraveni spolupracovat při dalších krocích s ostatními českými vysokými školami a vládou tak, abychom našli cestu k co nejrychlejší reálné pomoci tureckým kolegům, pronásledovaným z politických důvodů,” uvedl rektor MU Mikuláš Bek.
Vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek ve středu 20. července na svůj facebookový profil uvedl: „Podle posledních zpráv z Turecka Erdogan po neúspěšném puči utahuje šrouby i v univerzitním prostředí. Budu kontaktovat naše vysoké školy a vědecké instituce, zda nenabídnout některým špičkám místo na našich univerzitách, podobně jako to udělala Masarykova univerzita s Andrejem Zubovem.“
EUA už v úterý 19. července ve svém prohlášení vyzvala všechny evropské vlády, univerzity a akademiky, aby podpořili demokracii v Turecku včetně autonomie a akademických svobod studentů a jejich učitelů.
Česká konference rektorů se ve středu 20. července ve svém prohlášení připojila k EUA v podpoře kolegům z tureckých univerzit a vysokých škol. „Vyjadřujeme zásadní nesouhlas s perzekucí, kterou v současné době jsou nuceni zažívat. Podporujeme jejich úsilí za práva na svobodný život a demokracii. Vyzýváme všechny lidi dobré vůle a mravů, bez ohledu na jejich vyznání a politický názor, aby se k našemu prohlášení připojili a podpořili svobodu a demokracii v Turecku,” stojí v prohlášení.
DOPLNĚNO: Omezování akademických svobod v Turecku kritizovala ve svém prohlášení taky Magna Charta Observatory, organizace vytvořená kolem Magny Charty Universitatum hlásající základní hodnoty, na nichž stojí svobodné akademické instituce. Zároveň vyjádřila podporu tureckým učitelům a vědcům.