Česká konference rektorů v pátek avizovala, že se jako jedna z prvních připojila k podpisu společného prohlášení evropských univerzit, jež nakonec signovalo 24 evropských zemí včetně Německa a Francie. Ve svém stanovisku kladou nejvyšší univerzitní představitelé důraz na pokračování akademické spolupráce i poté, co Velká Británie v červnovém referendu odhlasovala své opuštění Evropské unie.
V prohlášení evropské univerzity zdůrazňují důležitost mezinárodní spolupráce a sdílení vědomostí: „Jsme nejsilnější, když spolupracujeme, když sdílíme myšlenky, propojujeme lidi a otevíráme naše srdce a mysl novým perspektivám a poznatkům.“
Přestože Velká Británie bude po červnovém referendu svůj vztah k Evropské unii přehodnocovat, pořád je podle zástupců evropské akademické obce důležité pokračovat ve společném výzkumu a rozvíjet spolupráci mezi evropskými univerzitami. Výhody to podle nich přinese všem.
„Velmi vítáme prohlášení vydané našimi evropskými kolegy. I když víme, že výsledek referenda nebude mít žádný okamžitý vliv na britský podíl na evropském výzkumu a výměnných programech, je důležité, že jsme dostali dlouhodobé záruky, že Británie bude i dál těžit z možností spolupráce s kolegy na společném výzkumu. Britská akademická obec zůstane kvalitním partnerem, otevřeným spolupráci a kladoucím důraz na internacionalizaci,“ uvedla profesorka Julia Goodfellow, prorektorka Univerzity v Kentu a vedoucí organizace Universities UK, která zastřešuje britské vysoké školy.
Prezident Evropské asociace univerzit (EUA) a jeden ze signatářů prohlášení Rolf Tarrach uvedl, že izolování Spojeného království ze struktur evropské spolupráce by nepřineslo negativní důsledky jen Británii, ale v rámci evropského výzkumu obecně. Jen pokud všichni spolupracujeme, můžeme přinášet nejlepší výsledky a lépe se potýkat s nejrůznějšími výzvami, dodal.
Originální plné znění prohlášení
We as European university leaders wish to reaffirm our commitment to international cooperation and exchange in this turbulent time for Europe. We are strongest when we tackle issues collaboratively, when we exchange ideas and people, and when we open our hearts and minds to new perspectives and new knowledge. Collaboration is also a cornerstone of innovation and excellence. It is by pooling infrastructure, data and expertise that we can best pursue ground-breaking research which improves people's lives and help to build strong and sustainable knowledge economies. The outcome of the UK's referendum on EU membership will mean a new relationship between the UK and the rest of Europe, but we will work together to ensure that the long-standing research and exchange relationships between Europe's universities continue, for the benefit of people across the continent.