Druhý den dnes čeští akademici diskutují na Masarykově univerzitě o dopadech novely vysokoškolského zákona, která je účinná od 1. září. Klíčovým tématem konference je nový systém akreditací oborů a zvyšování kvality vysokého školství.
„Na novelu čekaly vysoké školy hodně dlouhou dobu a je mi jasné, že nedopadla úplně na jedničku s hvězdičkou. To bychom potřebovali také změnu financování. Nový systém hodnocení škol a zřízení Národního akreditační úřadu je ale velká příležitost, jak zvýšit kvalitu našeho vysokého školství,“ uvedla při zahájení konference ministryně školství Kateřina Valachová.
Rektor Masarykovy univerzity potvrdil, že i když novela neobsahuje celou řadu původně plánovaných změn, je velkou šancí posunout kvalitu univerzit na novou úroveň. „České vysoké školy čelí velkému problému jménem studijní neúspěšnost. Až 40 procent zahájených studií je nedokončeno, což vede k velké neefektivnosti celého vzdělávacího systému,“ uvedl Bek.
Problém je podle něj v tom, že systém vysokého školství nebyl dobře připravený na zmasovění na tomto stupni vzdělávání, které odstartovalo v 90. letech. Až tato novela může školám umožnit se tomu dodatečně přizpůsobit.
Jednotlivé sekce konference se postupně věnovaly nebo ještě dnes věnují změnám v hodnocení kvality škol, kvalifikačnímu řízení, financování vysokého školství, rozhodování o poplatcích za studium nebo problematice odebírání titulů.