Přejít na hlavní obsah

Mendelovo muzeum změní tvář

AnotaceMendelS novou koncepcí zahájí Mendelovo muzeum výstavní sezonu 2007/08. MU převzala muzeum, které sídlí v augustiniánském klášteře na Mendlově náměstí, začátkem letošního roku. Hlavním úkolem muzea bude i nadále uchovávat a rozvíjet Mendlův odkaz. Stávající výstava věnovaná zakladateli genetiky zůstane zachována, postupně se chtějí představit široké veřejnosti také výsledky výzkumů prováděných na MU.

Na přípravě expozic by se měli podílet studenti MU. V muzeu vznikne i vlastní sbírka, která bude vybrána z exponátů ve vlastnictví univerzity. Další aktivity muzea se zaměří na pořádání společenských akcí a pokračování vědeckých seminářů či přednášek pro odbornou i laickou veřejnost či přímo středoškolské studenty.

redakce

Mendelovy principy jako základy genetiky

Jméno G. J. Mendela je spojeno s pokusy s hrachem, které prováděl v zahradě augustiniánského opatství v Brně zhruba před 150 lety a jež vedly k objevu základních zákonitostí dědičnosti a vzniku vědy dnes nazývané genetika. Mendel (1822–1884) přišel do augustiniánského kláštera v Brně roku 1843 ve svých jedenadvaceti letech. Ze svých dřívějších studií na gymnáziu v Opavě a na Filosofickém učilišti v Olomouci si přinesl hluboký zájem o přírodní vědy. Prostředí kláštera bylo velmi motivující pro jeho zájmy a sám opat Napp byl vzdělancem, který podporoval vědecké bádání řeholníků v různých vědách. Byl to on, který přivedl Mendela k řešení problému „co a jak se dědí“, protože bylo třeba vysvětlit, zda hybridi (kříženci) rostlin a živočichů mohou své dobré vlastnosti předat na potomstvo. Mendelovi se podařilo problém vyřešit rozsáhlými pokusy s hrachem. Výsledky svých pokusů přednesl v roce 1865 na schůzích Přírodovědného spolku, které se konaly v Brně v budově reálky na Jánského ulici. Tehdy však Mendelovi nikdo neporozuměl a ani na publikovanou přednášku, kterou rozeslal na 133 míst do různých zemí, nebyla žádná odezva. Pochopení a potvrzení svých principů se nedočkal až do své smrti, protože teprve po roce 1900 se objevily první vědecké publikace, které potvrdily jeho závěry a navázaly na jeho dílo a dále ho rozvíjely. Na přípravě expozic by se měli podílet studenti MU. V muzeu vznikne i vlastní sbírka, která bude vybrána z exponátů ve vlastnictví univerzity. Další aktivity muzea se zaměří na pořádání společenských akcí a pokračování vědeckých seminářů či přednášek pro odbornou i laickou veřejnost či přímo středoškolské studenty.

Prostředí augustiniánského opatství v Brně bylo velmi motivující pro jeho zájmy a sám opat Napp byl vzdělancem, který podporoval vědecké bádání řeholníků v různých vědách.
Prostředí augustiniánského opatství v Brně bylo velmi motivující pro jeho zájmy a sám opat Napp byl vzdělancem, který podporoval vědecké bádání řeholníků v různých vědách.

Dnes víme, že Mendelovy principy dědičnosti jsou všeobecně platné a jsou základem klasické genetiky. Tak jak se například dědí barva semen u hrachu, konkrétně zelená barva, se stejným způsobem u člověka dědí například albinismus a choroby jako srpkovitá anémie (choroba červených krvinek) či fenylketonurie (porucha metabolismu). A obdobně jako žlutá barva semen hrachu se dědí u člověka Huntingtonova choroba (tzv. tanec sv. Víta – vážné nervové a svalové postižení), achondroplazie (zakrslost) nebo polydaktylie (víceprstost). Takovýchto dědičných chorob je dnes známo více než osm tisíc a zkoumání jejich dědičného základu až na úroveň DNA a pochopení podstaty funkce genů – to je dnešní genetika, která vyrostla na základech položených G. J. Mendelem v Brně.

Jiřina Relichová

Hlavní novinky