„Smyslem Noci vědců je ukázat, že věda může být zábava a že vědci nežijí pouze pro vědu, ale najdou si čas i na své koníčky. Zároveň chceme touto akcí zvýšit zájem o vědeckou činnost mezi širokou veřejností,“ řekla Eva Janouškovcová, jedna z koordinátorek projektu za Masarykovu univerzitu.
Program Noci vědců souběžně odehrával kromě hvězdárny i na dvou dalších místech – na Přírodovědecké fakultě a na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.
Noc vědců byla určena především rodinám s dětmi, žákům a studentům, ale
také všem, kteří se chtěli pobavit a zároveň se něco zajímavého
dozvědět. Akce v letošním roce přilákala na tisíce zájemců.
Největší zájem byl o program na Přírodovědecké fakultě, kam přišlo sedmnáct set lidí. Vystoupení vědců na brněnské hvězdárně vidělo patnáct set lidí, na Fakultu informatiky zavítalo na pět set padesát návštěvníků. Bohatý program plný soutěží, her a kvízů připravili vědečtí pracovníci Masarykovy univerzity ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Mikuláše Koperníka.
V České republice se k tomuto projektu kromě Masarykovy univerzity
připojily Vysoké učení technické v Brně, Akademie věd ČR a Regionální
technické muzeum v Plzni.
Noc vědců, přesněji řečeno projekt Evropské unie Researchers´ Night, má v EU několikaletou tradici. Česko se do tohoto projektu zapojilo poprvé v roce 2005. Cílem akce je nejen přiblízit zábavnou formou vědeckou činnost široké veřejnosti, ale také přitáhnout mladé lidi k vědecké kariéře.