Přejít na hlavní obsah

Spolupráce LF s japonskými odborníky při vývoji umělých orgánů

Moderní medicína neusiluje pouze o léčbu nemocí, ale průběžně, jak to výsledky výzkumu a náročná legislativa dovolují, přenáší do praxe nové objevy a léčebné postupy, které umožňuje například rozvoj biotechnologií a transplantačních technik. Fakt stále trvajícího nedostatku vhodných darovaných orgánů vede badatele a výzkumníky k úsilí sestrojit orgány umělé (už v roce 1920 se začalo se sestrojováním umělých plic v Hershey v USA). Pokusy vytvořit například umělé srdce odstartovaly v 70. letech ve fyziologickém ústavu LF MU za morální, vědecké i finanční podpory japonských vědců. Začalo se s vývojem přístroje, který by alespoň pomohl překlenout dobu, než se pro pacienta najde vhodný dárce.

Záměry současné vědy jsou už vzhledem k biomedicínskému a biotechnologickému pokroku náročnější, ale je třeba poznamenat, že se na brněnské výsledky nezapomnělo: dále se s nimi pracuje v USA, v Polsku a Japonsku, kde jsou dosud vysoce oceňovány.

Japonští vědci navázali na brněnské zkušenosti s vývojem umělého srdce

Skupina japonských vědců v Sendai, na třetí nejstarší univerzitě v Japonsku, založila organizaci TUBERO (Tohoku University Biomedical Engineering Organization), která se věnuje vývoji nových biotechnologií a umělých orgánů, včetně srdce. Navázala na brněnské zkušenosti s vývojem umělého srdce a dále je rozvíjí. Doc. Dobšák, přednosta Kliniky funkční diagnostiky a rehabilitace (KFDR) LF MU ve FN u sv. Anny, odchovanec brněnské patofyziologické školy, vybudoval odborné i osobní kontakty s vědci na univerzitě v Sendai. Od roku 2004 tam každoročně po dva měsíce pracuje na projektu rehabilitace kardiovaskulárních onemocnění. Vědci z TUBERO projevili zájem o hlubší spolupráci na úrovni fakult. Proto prezident TUBERO prof. Makoto Tamai a jeho kolegové navštívili na začátku října brněnskou lékařskou fakultu, kde se pod patronací jejího děkana Jana Žaloudíka uskutečnil první „kulatý stůl“. Kromě přednášených témat se také diskutovalo o možné spolupráci s našimi gastroenterology na vývoji umělého jícnu. Rovněž se jednalo o širší spolupráci LF MU a univerzity v Sendai.

Konkrétní projekt spolupráce mezi Klinikou funkční diagnostiky a rehabilitace a Department of Internal Medicine and Rehabilitation Lékařské fakulty Tohoku University v Sendai bude projednán už na společném vědeckém setkání Neinvazivní metody v kardiologii, které pořádá KFDR ve dnech 13.–15. listopadu tohoto roku. Jednu z přednášek na něm přednese také přednosta japonského spolupracujícího pracoviště prof. Masahiro Konzuki.

Hlavní novinky