Přejít na hlavní obsah

Ta bedna je fakt hustá

anotace_noc_vedcu„Ta bedna je fakt hustá!“ Tak zněla první věta, která mne přivítala v prostorách budovy Přírodovědecké fakulty MU. Tato fakulta společně s Hvězdárnou a planetáriem Mikuláše Koperníka a Fakultou informatiky se totiž účastnila akce nazvané Noc vědců. Zde se vážení páni vědci snažili přiblížit široké veřejnosti objekty svého zájmu – tedy různé vědecké obory.

Zmíněný komentář neznámého kolemjdoucího se týkal instalace Slova v prostoru, kde jinak běžní lidé chodili s prapodivnou bednou na hlavě. Na její čelní straně bylo stínítko, na něž se promítala různá slova, která se měnila, jak se dotyčný pohyboval po místnosti. Ani další program nepřestával udivovat. 

Akce měla přilákat k vědě širokou veřejnost a ukázat, že věda může být i legrace a vědci jsou také lidé, kteří se rádi baví. A široká veřejnost, která se zde zcela jistě sešla, se opravdu nenudila. Byly připraveny různé hry, pokusy a pro náročnější i odborné přednášky. Návštěvníci se tak mohli dozvědět mnoho o vlastnostech křemíku, o výrobě křemíkových nanotrubek, o moderních metodách tvorby map, mohli si zasoutěžit v lovení drobných sladkovodních živočichů na dně nádržky nebo si udělat zvířátko z balonků, čehož využívaly nejenom děti. Ty si zde však pouze nehrály, ale mnohde se zatajeným dechem a ústy dokořán poslouchaly výklad o fyzikálních, chemických a jiných úkazech, které byly záhy ověřeny nějakým experimentem. Byla to například raketa z PET lahve poháněná lihem nebo místnost „rozpůlená“ paprskem laseru, na němž se demonstrovalo měření rychlosti světla. Člověk si mohl vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby měl místo hlasu hudební nástroj. To umožňovala instalace nazvaná MIDIsko, která měnila lidský hlas snímaný mikrofonem na hlasy zvolených nástrojů. Vše bylo doplněno vizuálními efekty, což dohromady vytvářelo zajímavé výsledky.

Noc_vedcu
Veřejnost měla možnost proniknout do „tajů“ vědeckých pokusů.Foto:Martin Kopaček.

V brněnské hvězdárně mohl zvídavý návštěvník soutěžit v kvízu nebo složit netradiční zkoušky z matematiky, chemie či geografie. Mnohde své znalosti poměřovaly celé rodiny a často se zajímavými výsledky. Ve velkém sále se skákala salta, na kterých se demonstrovalo, jak je možné snímat a modelovat pohyb. Kdo vydržel, dočkal se i kulturního zpestření v podobě divadelního představení a zpěvu matematika za doprovodu klavíru.

Fakulta informatiky nabízela nahlédnutí do světa moderní výpočetní techniky. Návštěvník se zde dozvěděl, zdali je WiFi komunikace opravdu bezpečná, jak může počítač rozeznávat tváře a otisky prstů, nebo se podívat, jak bude vypadat domácí kino v budoucnosti. Lidé, kteří i zde hledali chvilku odpočinku, mohli zhlédnout projekci studentských filmů.

„Velmi mne zaujaly mapy a programy na jejich zpracování. Jsem tu poprvé a je dobře, že veřejnost může vidět místa, kam se jinak nedostane,“ hodnotil celou akci jeden z návštěvníků.

Hlavní novinky