Přejít na hlavní obsah

Jeskynní medvědi: téma mezinárodního sympozia na PřF

Vědci z Přírodovědecké fakulty hostili koncem září na mezinárodním sympoziu o jeskynních medvědech odborníky například z Paříže, Moskvy či Londýna. Specialisté protentokrát nedebatovali pouze v přednáškových sálech, ale vzhledem k tématu svého zájmu se vydali i přímo do Moravského krasu.

Odborníci se soustředili nejen na jednotlivé živočichy, převážně na medvědy, ale i na evoluci společenstev, změny prostředí a datování nejnovějších nálezů. Přednášeli také například o využití izotopových prvků pro poznání migrace jednotlivých druhů medvědů a jejich stravy. Popisovali nejnovější metody terénního výzkumu a způsoby jeho zpracování.

„Další výklady se odehrávaly v terénu na jednotlivých lokalitách, a to v Moravském krasu, Javoříčské jeskyni a jeskyni Mladeč na severní Moravě,“ upřesnil Musil. Účastníci se na všech vyjmenovaných lokalitách seznámili s dnešním stavem poznatků jednotlivých míst, a to jak z přírodních, tak i společenských věd.

„Přednáškový cyklus byl věnován zoo a fytopaleontologickým nálezům a kvartérním sedimentům krasových oblastí Francie, Rumunska, Rakouska, České republiky, Srbska, Polska, Slovenska, Slovinska, Německa a Ukrajiny,“ popsal tematickou náplň setkání profesor Rudolf Musil z Geologického ústavu PřF.

Pro většinu účastníků sympozia se podle profesora Musila jednalo o první seznámení s Masarykovou univerzitou, jejími pracovišti a týmem odborníků. „Účastníci jednomyslně kladně hodnotili celkovou přípravu sympozia a jeho průběh. Pracovníci Ústavu geologických věd seznámili širokou odbornou veřejnost s celou šíří zpracovávaných problémů týkajících se kvartéru nejen v našem ústavu, ale v celé republice, navázali mnohé osobní kontakty a ve vzájemných diskuzích se informovali o činnosti jednotlivých institucí,“ dodal Musil.

Hlavní novinky