Přejít na hlavní obsah

Svět v kapce vody

AnotaceKapkaVody
Co se skrývá v kapce vody? Co se skrývá v rybnících, nádržích, řekách nebo v městských kašnách? Jsou opravdu obávané sinice tak zákeřné? Tak právě na takové a mnohé další otázky odpověděl RNDr. Petra Znachora, Ph.D. na přednášce, která se konala 6. listopadu v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rámci Týdne vědy a techniky.

Přednáška nesla název „Svět v kapce vody – řasy a sinice pohledem fotografa a vědce“ a zabývala se především zkoumáním a fotografováním fytoplanktonu a vodních květů. Co se za těmito názvy skrývá? Fytoplankton je společenstvo řas nebo sinic přizpůsobených životu ve volné vodě, zatímco vodní květ je pouhým okem viditelné přemnožení těchto řas nebo sinic.

„Lidé si sinice a řasy často pletou. Je to matoucí, protože mají některé shodné vlastnosti. Ale když se na ně podíváte blíže, zjistíte, že sinice jsou bakterie schopné fotosyntézy, naopak řasy jsou vlastně předchůdci vyšších rostlin,“ říká Znachor a dodává: „Lidé se domnívají, že sinice a řasy by ve vodě neměly být a že bychom je měli vyhubit. To není pravda. Sinice a řasy mají ve vodě své nezastupitelné místo.“

KapkaVody

Fotografování řas a sinic je velice důležitá činnost hned z několika hledisek. Za prvé se jedná o dokumentaci, která slouží vědcům. Mohou tak zaznamenat, který druh kde našli, a navíc vzorek nemusí být identifikován ihned, ale lze to provést později. Nejde však jen o součást vědecké práce, ale důležitou činnost k popularizaci vědeckých výsledků. Jak je tato popularizace efektní, mohli posoudit sami návštěvníci přednášky. Měli příležitost nahlédnout do zcela jiného světa, než nabízí reportáže o znečištění vodních nádrží. Do světa rozmanitých a krásných mikroorganismů, které náležely do „fotoalba“ zmíněného Petra Znachora, který k nim řekl: „Myslím si, že mikrofotografie, které vám budu prezentovat, jsou trochu unikátní tím, že se v nich spojuje estetické hledisko a hledisko vědecké, což zas tolik vědců nedělá.“ Všechny fotografie vznikly v rozmezí let 2003 až 2007.

Přednáška ukázala jednotlivé metody, kterými se dají takovéto organismy pozorovat a fotografovat, a neskutečné množství variací a podob, které lze takto zachytit. Postupně se zde představily jednotlivé organismy od naprosto miniaturních sinic až po řasy, jejichž rozměr se může počítat v desetinách milimetru a jsou viditelné pouhým okem.

Zájemci o tuto problematiku naleznou velké množství informací na webových stránkách www.fytoplankton.cz, kde je možné kromě různých zajímavostí najít i mnoho fotografií. Jsou zde také zveřejňovány termíny dalších výstav.

RNDr. Petr Znachor, Ph.D.
Studoval v letech 1992 až 1998 Biologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde poté do roku 2003 pokračoval v doktorandském studiu. Od roku 1998 pracuje jako samostatný vědecký pracovník Hydrobiologického ústavu AVČR v Českých Budějovicích.

Hlavní novinky