První chirurgická klinika Lékářské fakulty MU Fakultní nemocnice u sv. Anny zavedla do operační praxe, zatím jako jediné vysokoškolské pracoviště v ČR, robotický systém Da Vinci. Čtyřramenný robot pomáhá specializovaným lékařským týmům při laparoskopických operacích v hrudní, břišní a cévní chirurgii. Dosud bylo tímto způsobem provedeno na sto padesát operací, které jsou šetrnější nejen pro lékaře, ale i pro pacienty. Snižují totiž stres, strach z třesu rukou a únavu, u pacientů pak minimalizují operační trauma, ztrátu krve, infekci, zkracují hospitalizaci a urychlují uzdravení. Na památku nezůstává dlouhá pooperační jizva, ale jen tři drobné, kosmeticky sešité ranky. Robot Da Vinci přinesl také výraznou změnu do výuky chirurgie na Lékařské fakultě.
„Špičková technologie znamená špičkovou výuku, a ta zas přípravu špičkových lékařů,“ zdůraznil prorektor Masarykovy univerzity Ivan Rektor při slavnostním otevření Laboratoře robotické chirurgie 6. listopadu. Laboratoř je nová seminární místnost audiovizuálně propojená s robotickým systémem, což umožňuje studentům sledovat do detailů všechno, co se děje v operačním poli, na dvou velkoplošných plazmových obrazovkách, a navíc také dovoluje přímou komunikaci s operatérem i s anesteziologem. Ve výuce chirurgie to můžeme označit za změnu skutečně revoluční. Studenti nejen vidí operaci „jako na dlani“, ale mají hned příležitost na cokoliv se zeptat, cokoliv si nechat ukázat a hned vysvětlit. Dosud probíhala výuka tak, že chirurg předváděl operační postupy na jednorozměrných schematických obrazech. Umožnit studentům sledovat operace přímo na sále bylo a zůstane problematické, přítomni mohou být vždy jeden až dva medici, a to za přísných hygienických opatření. Prakticky vyzkoušet si nemohli nic – jak vtipně poznamenal děkan Lékařské fakulty MU Jan Žaloudík: „Nevím, kolik bychom našli statečných spoluobčanů, kteří by se nabídli k takovému experimentu.“V nové Laboratoři robotické chirurgie mají studenti k dispozici také modelový přístroj, na němž si například mohou nacvičit tolik potřebnou zručnost, jakou je sešívání ran, cév, střev a tak dále. Je to už zárodek připravované Laboratoře nácviku praktických dovedností s fantomy, na nichž si student nacvičí mnohé invazivní procedury mnohem dřív, než přistoupí k lůžku nemocného.
Další významnou novou pomůckou jsou videozáznamy pořizované z každé robotické operace. Důvody jsou sice hlavně forenzní, ale videozáznamy podstatně zkvalitní přípravu z chirurgie. Technicky dokonalý obrazový záznam (až patnáctkrát zvětšený prostorový 3D vjem) s doprovodným výkladem jsou při studiu neocenitelnou pomůckou. A co je velmi přínosné, výukové operace mohou být přenášeny i na jiné lékařské fakulty, stejně jako mohou být zapůjčovány pro studijní účely také videozáznamy operačních postupů. Počítá se i s on-line přenosy prostřednictvím internetu.
Robotický systém Da Vinci byl zaveden do praxe v rámci unikátního pilotního projektu ministerstva zdravotnictví.