O chystané rekonstrukci observatoře Masarykovy univerzity na Kraví hoře již byla univerzitní veřejnost informována v červnovém čísle měsíčníku muni.cz s tím, že se chystá její slavnostní uvedení do provozu během měsíce září. Jaká je však skutečnost?
Univerzitní observatoř byla vybudována již v padesátých letech dvacátého století. Za tu dobu se na mechanických vlastnostech její kopule velmi nepříznivě podepsaly povětrnostní vlivy, a proto se letos v létě přistoupilo k její rekonstrukci. Během prázdnin se začala v Turnově montovat kostra budoucí kopule. Z lepených dřevěných profilů, které se používají například ke stavbě lodí, bylo ve specializované firmě v Německu naohýbáno s přesností na milimetry celkem čtyřicet žeber, která dala vzniknout budoucí konstrukci kopule. Ostatní dřevěné části už si firma vyrábějící kopuli zhotovila sama.Paralelně s výrobou kopule začaly na Kraví hoře první stavební úpravy. V rámci sponzorského daru došlo k rekonstrukci sociálního zařízení. Tyto práce trvaly do půlky srpna a na jejich konci byla útulná koupelna s toaletou. K prvnímu zpoždění průběhu celé akce došlo v souvislosti s dodávkou plechů, kterými měla být nová kopule pokryta. Proto se až začátkem října začalo s demontáží vnitřních částí staré kopule, ale to až poté, co byl ukryt do sarkofágu hlavní dalekohled.¨
V neděli 14. října to konečně vypuklo. Brzy ráno totiž vyrazila z Turnova směrem na Brno plně naložená avia, která přivezla novou, zatím rozmontovanou kopuli univerzitní observatoře. Okamžitě po příjezdu se začalo se samotnou montáží, která se prováděla na zemi před observatoří. Během týdne pak byla smontovaná celá dřevěná konstrukce včetně palubních desek, které tvoří vnitřní část kopule.
Zde dochází k dalšímu zpoždění, protože plechy, které měly pokrývat kopuli, zatím nebyly správně naohýbané. V celé České republice je to schopna udělat pouze jedna firma. Času se tak využilo k dalšímu rozebírání staré kopule. Prvního listopadu se konečně začalo s klempířskými pracemi a kopule se začala zahalovat do plechových slupek jako rozřezaný pomeranč.
V pondělí 19. listopadu nastal den D a za pomoci jeřábu se nejdříve přesouvala před observatoří o malý kousek nová kopule, aby měl jeřáb lepší manévrovací prostor. Po odstranění vrat byla stará kopule postupně rozřezána na dvě části, které byly také opatrně přeneseny na zem. Na jejich místo byla pak umístěna kopule nová.
Tím však práce na rekonstrukci nekončí. Je potřeba ještě zprovoznit otáčecí mechanismy, stejně jako udělat drobné úpravy podlahy pod kopulí. Pak již skutečně nebude nic bránit tomu, aby došlo po testovacím provozu ke slavnostnímu otevření začátkem příštího roku.
Na opravy kopule věnovala Masarykova univerzita prostředky ve výši 3,2 milionů korun. Využívání univerzitní observatoře a její správu zajišťuje Oddělení astrofyziky Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU.