Ke krátkému rozhovoru o kyberkriminalitě a kyberterorismu jsme se sešli s Josephem A. Cannatacim, z centra Lex Converge Právnické fakulty University of Central Lancashire.
Tématem vaší přednášky je kyberkriminalita a kyberterorismus. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?
Kyberkriminalita je pojem, který se používá k označení jakéhokoliv trestného činu, který se odehraje v kyberprostoru nebo k jehož spáchání dojde i jen za použití počítačů. Kyberterorismus je pak jen určitým typem takového jednání. Stále více zločinných aktivit je dnes organizováno v kyberprostoru, ale to z nich samozřejmě ještě nedělá kyberterorismus. Je organizování mafie prostřednictvím kyberprostoru terorismus? Není. Je možné označit situaci, kdy se Al-Kajdá organizuje prostřednictvím kyberprostoru, za terorismus? Asi ano. Rozdíl se dá dobře vysvětlit třeba na jednom aktuálním případu. Osmnáctiletý muž z Nového Zélandu byl zatčen, protože zřejmě napadl skoro dva miliony počítačů v USA a v Nizozemí. Je to terorismus? Zřejmě ne, protože obecně teroristická je každá aktivita, která směřuje k šíření strachu, a to jeho záměr nebyl. Prostě ukradl peníze a podařilo se mu tak získat více než deset milionů liber.
Co tedy vlastně dělají kyberteroristé na internetu?
Všechno, co můžete vidět v Hollywoodu, a ještě mnohem víc. Cokoliv, co je řízené počítači a nepracuje na uzavřeném okruhu, může být napadeno odkudkoliv na světě. Teroristé tak mohou zaútočit například na životně důležité služby a napadnout jejich řídicí systémy. Mohou se pokusit ochromit třeba obranný raketový systém nebo bankovní či energetický systém.
Ději se skutečně takové věci?
Zatím se takové věci dějí spíše jako nehoda, ale to nám právě ukazuje, jak by mohl dopadnout takový teroristický útok. Minulý rok například přestalo fungovat několik elektráren v Německu, Francii a Itálii. Jenže nešlo o to, že by zkolabovaly systémy elektráren ve všech těchto zemích – došlo k chybě jediného systému v Německu, a to zapříčinilo selhání dodávek energie v dalších zemích. Kdyby se něco takového povedlo teroristům, nastal by opravdu velký problém. Když byli nedávno zatčeni v Itálii lidé podezřelí ze spolupráce s Al-Kajdou, našly se u nich kódovací knihy a dokumentace, které jim mohly umožnit podobné typy útoků.
Myslíte, že je to velká hrozba pro budoucnost?
Neřekl bych rozhodně, že je to největší hrozba, protože žádným mávnutím kouzelného proutku se z teroristů nestanou kyberteroristé, ale je to jednoznačně nebezpečí, které by společnost měla vzít na vědomí a snažit se mu předcházet.