
„Příručka je adresována vědeckým pracovníkům univerzit, muzeí, ale má sloužit také jako doplněk pro výuku na školách a široké veřejnosti,“ řekl na prezentaci etnolog AV ČR Stanislav Brouček. Publikace, kterou představil jeden z jejích hlavních tvůrců Miroslav Válka z Ústavu evropské etnologie FF MU, skrývá 2 200 hesel, podílelo se na ní sto dvacet autorů, třináct z nich se však vydání knihy nedožilo. Prolistovat si novou národopisnou publikaci nebude moci už ani její hlavní tvůrce za MU – profesor Richard Jeřábek.

Nejnovější návrh na encyklopedické zpracování díla věnovaného lidové kultuře Čech, Moravy a Slezska se zrodil v Ústavu pro etnografii a folkloristiku AV ČR v březnu 1993. „Od počátku bylo zřejmé, že na projektu, který má rovnoměrně pokrývat celé území České republiky, se vedle akademického ústavu musí podílet další příbuzně zaměřená, vysokoškolská instituce,“ píše se v předmluvě knihy. „Akademie věd se tedy domluvila s profesorem Jeřábkem z Masarykovy univerzity, že jeho ústav bude patronovat moravskoslezskou část,“ uvedl Stanislav Brouček, který se na tvorbě knihy také podílel.
Původně mělo vzniknout dílo, jehož součástí měl být sled věcných i biografických hesel současně. „Záhy se však ukázalo, že biografická část encyklopedie se do značné míry překrývá s Biografickým slovníkem českých národopisců, připravovaným Richardem Jeřábkem. Proto došlo k dohodě, na jejímž základě se biografický slovník stal součástí encyklopedie jako její samostatný svazek,“ uvádí se v předmluvě knihy.
Redakční rada oslovila všechny významné osobnosti oboru a příslušné instituce k autorskému podílu na vypracování více než dvou tisíc hesel. V mnoha případech se tak mohli do prací zapojit i poslední žijící znalci s potřebnou terénní i teoretickou zkušeností. Autorský tým se tak rozrostl o další odborníky z vysokých škol, centrálních i regionálních institucí, muzeí, archivů a také o emeritní pracovníky.