Rostlinný biolog Jiří Friml objevil mimo jiné důležitou funkci rostlinného hormonu auxin nebo objasnil, proč jsou rostliny odolnější než lidé. Auxin totiž umožňuje rostlinám poměrně rychle se přizpůsobit změnám prostředí, a tak přežít. Další zkoumání tohoto hormonu by mohlo pomoci k efektivnějšímu pěstování plodin nebo zlepšení jejich kvality.
Friml, který na MUNI vystudoval biochemii, v současnosti působí v Rakouském institutu pro vědu a technologie (IST). Spolupracuje ale také s vědci z České republiky, včetně Masarykovy univerzity. Například loni vedla kooperace mezi rakouským institutem, institutem CEITEC MU a Freiburskou univerzitou k publikaci objevení další funkce auxinu, který se částečně podílí také na formování rostlinných zárodků.
„Ceny Neuron si vážím moc, více než jakéhokoliv jiného mezinárodního ocenění, co jsem kdy dostal. Je moc příjemné vědět, že o mě lidé doma vědí a cení si mé práce. A taky to beru jako ocenění všech mých kolegů rostlinářů z Česka, jsou opravdu skvělí, na světové úrovni a je s nimi radost pracovat,” uvedl ke svému ocenění Friml.
Friml získal už dva prestižních ERC granty a také několik významných ocenění, například v roce 2010 Körberovu cenu pro evropskou vědu nebo jako první český vědec EMBO Gold medal v roce 2012.
Letošní Ceny Neuron získalo dalších sedm vědců, mezi které rozdělili mecenáši šest milionů korun. Nadační fond na podporu vědy funguje už deset let a za tu dobu ocenil 85 odborníků, které podpořil částkou téměř 70 milionů korun.