Lékaři z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno systematicky sledují zdraví pacientů, kteří prodělali onemocnění COVID-19. Cílem jejich ročního výzkumu je odhalit případné časné či pozdní následky choroby, které se mohou týkat celé řady orgánů. Stále přitom shánějí dobrovolníky.
Pacienty, kteří prodělali onemocnění koronavirem a už jsou zdraví, čekají při zapojení do studie tři návštěvy: vstupní, po třech měsících a po roce. Každá přitom zabere zhruba dvě hodiny, jde totiž o poměrně detailní vyšetření, jehož přesný obsah se navíc přizpůsobí konkrétním zjištěním.
„Chceme zjistit, jestli jsou koronavirem zasaženy i jiné orgány než plíce, třeba srdce, játra nebo nervová soustava. Budeme ale zkoumat třeba i související deprese nebo kognitivní poruchy. Změny totiž mohou souviset nejen s poškozením samotným virem, ale i s vlastní imunitní reakcí, prodělanými terapeutickými intervencemi či dokonce stigmatizací ze strany společnosti,“ vysvětluje Martin Radvan z interní kardiologické kliniky.
Na výzkumu spolupracuje celá řada odborníků z několika pracovišť od infekcionistů, plicních lékařů, kardiologů, gastroenterologů až po neurovědce. Tým získal nezávislý grant zaměstnanců společnosti Avast (Avast Global Empoyees Matching Collection), výzkum probíhá s podporou vedení FN Brno. První vlna vstupních vyšetření se uskutečnila v průběhu letních prázdnin.
Prozatím mají lékaři přihlášeno zhruba 55 dobrovolníků, rádi by se ale dostali zhruba na stovku. Noví zájemci se tak stále mohou hlásit, zejména pak ti, kteří byli v souvislosti s koronavirem hospitalizováni. Zapojení pacienti získají zdarma celou řadu podrobných informací o svém zdravotním stavu.