Přejít na hlavní obsah

Výstava o chemii otestuje i vaši odvahu

V Mendelově muzeu MU se až do konce srpna může každý stát chemikem a zaexperimentovat si. Někdy to ale chce kuráž.

Pokus s názvem Zkouška statečnosti. Jak je patrno, redaktorka prošla jen s obtížemi.

Všude ve městě je horko jako k zbláznění, ale v Křížové chodbě Mendelova muzea je příjemný chládek a ještě příjemnější věci k vidění. Právě tam začala další výstava z cyklu Krok za krokem vědou na Masarykově univerzitě, tentokrát s podtitulem Chemie. Návštěvníky přitáhne k oboru tak blízko, že to víc snad ani nejde.

Když poznat, tak pořádně, řekne si člověk v momentě, kdy ho lidé z muzea hned u vchodu vyzvou, aby si oblékl bílý plášť, nasadil rukavice a ochranné brýle. Aby bylo jasno, nebezpečnou žíravinu tady člověk do ruky nedostane, ale s chemickými látkami, které jinak patří jen do laboratoře, jeden nikdy neví.

Stačí hodit kousek síranu do roztoku a pod rukama návštěvníkům kvetou květy.
Představení samotné chemie předchází malé jazykové okénko. „Jednou jsme tady měli paní, která prošla expozicí a pak se sháněla po Mendělejevově tabulce prvků,“ vzpomíná zástupkyně ředitele muzea Daniela Vránová na příhodu, kdy si návštěvnice spletla tvůrce periodické soustavy prvků s genetikem Mendelem, jemuž je brněnské muzeum zasvěceno. Život obou slovutných pánů proto připomíná velká informační tabule, která je k vidění hned zkraje expozice. Že se zamotáte v jejich jménech, by už snad potom nemělo hrozit.

Ti starší si posléze mohou celou tabulku s periodickou soustavou prvků připomenout - visí na jedné ze zdí. A ti mladší, kteří ještě prvky neznají, je můžou do paměti dostat díky chytlavé písničce z nahrávky, která výstavu podkresluje.

Svůj tajný vzkaz si může napsat kdokoliv z příchozích a pak si přečíst i ty, které vytvořili předchůdci.
Pak už však do akce přijdou brýle a rukavice. Chtěli byste umět psát neviditelným inkoustem? Naučí vás to hned první ze sedmi pokusů. Zájemce o chemii dostane do ruky papír a štětec a baňku s růžovým roztokem. Když jím napíše vzkaz, není nic vidět. Když ho ale nechá oschnout a s papírem přejede nad zapáleným kahanem, písmo najednou vystoupí. Za efekt může chlorid kobaltnatý, který tekutina obsahovala.

Iluzi malého kouzelníka se dá podlehnout i u dalších stolků. Na jednom kvetou návštěvníkům pod rukama čarovné květy, na druhém může kdokoliv proměnit obyčejnou rajčatovou šťávu v duhu. No, dobře, šťáva je obyčejná, ale to, co se do ní kvůli vytvoření kýženého výsledku lije, už tak úplně ne. Míchá se totiž s bromovou vodou. „Brom je velmi nebezpečný prvek. Dostali jsme velkou ampuli, kterou jen stačí otevřít a line se z ní dým, jako když v pohádkách vylézá džin z lahve,“ vzpomíná Vránová a z jejích slov je jasné, že pořádat takovou výstavu je něco jedinečného i pro její organizátory.

V roztoku vodního skla vyrostou mořské korály i těm, kdo si s chemií jinak netykají.
Není to ale poslední zážitek. Jestli jste si někdy kladli otázku, jak to ve filmech dělají, když někoho říznou nebo bodnou a ono to vypadá, že člověku opravdu teče krev, tak i na ni najdete na výstavě odpověď. Pokus se jmenuje trefně Zkouška statečnosti a hlavní roli v něm hrají chlorid železitý a thiokyanatan draselný. Příležitost vyzkoušet si vlastní odvahu máte v Mendelově muzeu až do konce srpna každý den mimo pondělí.

Hlavní novinky