Odtrženost vysokoškolské výuky od školní praxe – jeden z nejčastěji zmiňovaných problémů v oblasti vzdělávání na Ukrajině. Čelit této a řadě dalších výzev, které v roce 2014 přinesla systémová reforma školství, pomáhají svým ukrajinským kolegům také pracovníci Masarykovy univerzity. Po období, kdy byla přeshraniční spolupráce kvůli hygienickým restrikcím odkázána pouze na virtuální prostředí, mohli v půli října přivítat delegaci čtyřiceti akademiků zase osobně.
„Pro kolegy z Ukrajiny připravujeme podobné studijní cesty už deset let. Ať už v rámci našich vlastních projektů nebo projektů našeho partnera, Asociace pro mezinárodní otázky. Co se týká větších skupin, šlo o náš třetí projekt, kdy účastníci přijeli přímo na Masarykovu univerzitu,“ říká Lenka Gulová z Katedry sociální pedagogiky Pedagogické fakulty. Čtyřdenní stáž se uskutečnila v rámci projektu Proměny pedagogických fakult a univerzit pro XXI. století a navázala na sérii pětadvaceti seminářů, workshopů a přednášek, jichž se během loňského podzimu a letošního jara zúčastnily víc než dvě stovky účastníků z dvaceti univerzit.
Zatímco první polovina programu proběhla na půdě Masarykovy univerzity, tu druhou zajistili kolegové z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Mezi výstupy zaměřenými primárně na trendy podporující rozvoj univerzitního prostředí, tak došlo i na představení postavy jednoho z nejvýznamnějších českých průmyslníků, Tomáše Bati. „Těch témat, které jsme nejen letos otevřeli, je spousta. Kolegové z Ukrajiny pak mají za úkol je implementovat a pořádat podobné přednášky nebo zimní školy zase u nich,“ přibližuje smysl setkávání Lenka Gulová. „O důležitosti akce svědčí také zájem ze strany ukrajinských univerzit, který je obrovský.“ Jak se stáže osvědčily, zhodnotí zúčastnění na závěrečné listopadové konferenci, která se uskuteční pro změnu v Kyjevě.