Konec nudným výkladům vědeckých témat a stereotypům předvádějícím vědce jako tiché intelektuály, kteří tráví celé dny zavření v laboratořích, chtějí udělat studenti Masarykovy univerzity sdružení ve skupině Kampustňáci. Pustili se do přípravy hudebně-tanečních videí, kterými chtějí nejen bourat zažité představy lidí, ale také přitáhnout pozornost mladých k přírodovědným oborům. Jejich první videoklip se věnuje tomu, jak fungují buňky.
„Dlouho jsem vymýšlela způsob, jakým prezentovat skutečné vědce, kteří jsou zapálení do své práce a plní elánu, nakonec se však stačilo jen rozhlédnout po okolí. Znám totiž poměrně dost kolegů se zálibou ve zpěvu a tanci,“ popsala vznik skupiny její iniciátorka Denisa Zlámalová, která studuje molekulární biologii a genetiku.
K projektu přitáhla studenty z různých přírodovědných oborů, kromě molekulární biologie jsou v týmu zatím osmi lidí také studenti antropologie, bioinformatiky, ekologické a evoluční biologie, chemie a matematiky, kteří se zaměřují na vzdělávání, analytickou chemii, potravinářskou chemii a ochranu zvířat. „Rádi uvítáme další talentované studenty,“ říká Denisa.
Dodává, že podobné popularizační videoklipy už existují, ale jen v angličtině. „I proto mi přišla jako ideální možnost spojit dohromady zpěv, tanec a vědu a přiblížit tento žánr česky mluvícím studentům a všem nadšencům do vědy, kterým to zároveň může sloužit jako originální studijní pomůcka.“