„Už od malička jsem velký nadšenec do umění. Rád hraju na kytaru, skládám básničky, ale taky maluju vodovkami nebo kreslím komiksy, které jsou zase něco úplně jiného. Je to trošku náročnější žánr a zabírá mi více času, protože musím kreslit, psát a zároveň vyprávět příběh. Ale hrozně rád komiksy vyrábím, pomáhají mi nezapomínat na důležité momenty,“ přibližuje student.
S sebou na Erasmus do Brna si přivezl celkem čtyři skicáky. Do dvou kreslí tužkou nebo vodovkami nejrůznější náměty. Nejčastěji portréty, krajinky nebo budovy. Kromě Brna i z Prahy, Karlových Varů a dalších českých měst, která procestoval se zahraničními studenty. Zbylé dva skicáky měl na komiksy. Bohužel jeden mu zloději ukradli spolu s taškou i peněženkou s doklady, když jednou večer nedával pozor.
Kreslení i hudba studenta opravdu baví, ale živit by se tím nechtěl. „Je lepší, když koníčky zůstanou koníčky. Ne hlavní obživou,“ říká. I proto nešel studovat uměleckou školu, ale politologii a sociální vědy, které ho také zajímaly. Obojí studuje na University of Rennes, která je mimo jiné stejně jako MU součástí aliance EDUC a kromě toho i partnerem města Brna.
Na Masarykově univerzitě je Hilaire druhý semestr a zapsal si deset předmětů. Většinu z nich na fakultě sociálních studií, ale některé i na filozofické fakultě. Například lingvistiku, anglickou fonetiku, antropologii, buddhismus a západní kulturu.
„Ve Francii si nemůžeme zapisovat předměty z jiných fakult a oborů, takže jsem toho musel využít. Vybírat z tolika zajímavých předmětů napříč univerzitou – i díky této šanci jsem si uvědomil, že bych možná chtěl studovat antropologii a lidské kultury. A taky jsem díky Erasmu získal trošku jasnější představu o své budoucí profesi. Láká mě pracovat v lokální politice nebo sociálních službách, ale zároveň svou práci propojit s pořádáním kulturních akcí,“ přibližuje Francouz.
Masarykova univerzita studenta z Rennes celkově nadchla a ukázala mu úplně jiný přístup vyučujících ke studentům. „Nepřestává mě fascinovat vztah učitelů a studentů. To, že učitelé chodí se studenty na kafe nebo do hospody, něco tak neformálního u nás ve Francii vůbec nefunguje. Taky se mi moc líbí, že se studenti sociologie a antropologie pravidelně a ve velkém počtu potkávají večer v restauracích, to je naprosto skvělý způsob, jak získávat kontakty a diskutovat o oboru,“ směje se student.
Mile ho překvapilo i samotné Česko, například tím, jaká je v zimě zima, nebo kolik lidí umí anglicky. To ve Francii není vůbec běžné. A ještě víc ho překvapila nízká cena piva i množství barů, hospod a kaváren po celém Brně. Ve Francii jsou totiž prý bary většinou koncentrovány na dvou ulicích v centru.
„Jen těžko se mi představuje, že můj Erasmus na Masarykově univerzitě končí a že už v Brně nebudu žít. Byl to nejlepší rok mého života – hlavně díky všem těm skvělým lidem, které jsem tu poznal. A také díky ESNku, studentskému spolku, který pro cizince pravidelně organizoval nejrůznější akce, včetně večerních guitar jamů a dalších socializačních akcí. V Brně rozhodně nejsem naposledy, určitě se sem budu z Francie pravidelně vracet, to je jisté,“ dodává student.