Přejít na hlavní obsah

KoMUNItní fond: Jedenáct úspěšných projektů s budoucností

Masarykova univerzita představila projekty prvního ročníku soutěže KoMUNItní fond, jejichž realizace byla ukončena v závěru loňského roku.

V rámci pilotního ročníku KoMUNItního fondu bylo podpořeno jedenáct projektů napříč fakultami a pracovišti Masarykovy univerzity. Odborná komise je vybrala začátkem roku 2023 z devatenácti přihlášených projektů. „Jsme rádi, že se všem vybraným projektům podařilo dosáhnout stanovených cílů a maximálně využily poskytnutou dotaci. Na výstupech z nich se ukázalo, že KoMUNItní fond je věc, která opravdu rozvíjí naši univerzitu,“ řekl v úvodu setkání s úspěšnými řešiteli projektů vedoucí kanceláře kvestora Richard Hubl.

Jako první se představil Festival inkluzivní kultury, který uspořádali studující a zaměstnaní Katedry speciální a inkluzivní pedagogiky pedagogické fakulty. V prvním i ve druhém ročníku festivalu pořadatelé zvolili koncept hlavního a doprovodného programu. Hlavní program směřoval ke studujícím a rozvoji jejich kompetencí, doprovodný program byl pak určen nejen studujícím, ale také pedagogům a veřejnosti. „A hlavně. Do programu byla zapojena cílová skupina, se kterou pracujeme, a pro kterou vzděláváme naše studující. Tedy lidé s postižením i sociálním znevýhodněním,“ uvedla během prezentace vedoucí katedry Věra Vojtová s tím, že festival propojili také s oslavami 30 let katedry a tím do něj zapojili i širší komunitu absolventů.

Na dálku, až z Pensylvánie, odprezentovala výsledky projektu Vzdělávání seniorů v oblasti dezinformací, falešných zpráv a kybernetické bezpečnosti Lucie Čejkováfakulty sociálních studií. Tým ve spolupráci se spolkem Fakescape uspořádal před volbami do Evropského parlamentu 29 workshopů a propojil je s komunikační kampaní. „Máme velkou radost z toho, že projekt přesáhl původní cíle. Ukázalo se, že o téma dezinformací je velký zájem i mezi seniory a seniorkami,“ konstatovala v poděkování Masarykově univerzitě za podporu Lucie Čejková.

Na kampus na kole nedojel před třemi lety Tadeáš Dvořák z přírodovědecké fakulty. Požádal proto o podporu stejnojmenného projektu, který cílil na zlepšení drobné infrastruktury v okolí kampusu. „Zaměřili jsme se na postavení bezpečného parkování kol na kampusu, rozvinuli spolupráci s Magistrátem města Brna. U budov B22 a B06 již nyní stojí kvalitní parkování pro kola, na dalších pěti poptávaných místech budou dokončena v jarních měsících,“ informoval Tadeáš Dvořák.

V dalším prezentovaném projektu Edukace mládeže v prostředí esportu bylo hlavním cílem informovat žáky o tématech esportu, gamingu a primárně o zdravotních rizicích. „Chtěli jsme do toho samozřejmě přidat i pohybovou formu, protože jsme byli studující sportovní fakulty. Uspořádali jsme každý rok tři workshopy pro žáky pátých tříd a využili profesionálního hráče esportu, který děti naladil na to, abychom si mohli začít povídat o zdravotních aspektech her na PC. Workshop byl vždy zakončen sérií pohybových výzev, kdy jsme chtěli demonstrovat, jak by měl zdravý pohyb vypadat a co by mělo lidské tělo v dětském věku úplně v pohodě zvládnout,“ přiblížil Ondřej Dudek z fakulty sportovních studií s tím, že projekt může díky vytvořeným prezentačním audiovizuálním materiálům pokračovat dál.

Dalšími podpořenými projekty byly MUNI Self Care Hub – portál cílené podpory a pomoci pro studenty a studentky českých i anglických studijních programů lékařské fakulty, Slovník znakového jazyka (nejen) pro ukrajinské neslyšící uprchlíky od Teiresiásu, projekt zaměřený na vzdělávání o otázkách a problémech udržitelnosti prostřednictvím hudby EnvironMUsica: Vzdělávání hudbou pro Udržitelnost z filozofické fakulty, projekt právnické fakulty, který analyzuje pravidla spolupráce univerzit se soukromými subjekty se zaměřením na takzvaný fosilní byznys Univerzity a fosilní byznys: Pravidla, nebo konec spolupráce?, projekt na podporu pohybové aktivity v domácím prostředí Aktivní stárnutí z fakulty sportovních studií, projekt, který se zaměřil na pomoc hendikepovaným osobám a zaškolení budoucích dobrovolníků pro práci u vody s názvem Nechodit neznamená zůstat stát – Podpora dobrovolnické činnosti v para plavání, a závod F.A.S.T. běh 2024, v rámci kterého se účastníci dozvěděli o cévních mozkových příhodách.

KoMUNItní fond: Soutěž o financování studentských projektů
Masarykova univerzita vypsala druhou výzvu soutěže KoMUNItní fond. Cílem této interní soutěže je podpora realizace udržitelných projektů, které budou naplňovat a propagovat společenskou roli univerzity, a budou interně i externě přenositelné. To vše výhradně ve spolupráci mezi studenty a zaměstnanci. Své projekty mohou studenti přihlásit do konce března 2025.

Hlavní novinky