Přejít na hlavní obsah

Kam vyrazit v Brně na výlet

Tipy, jak poznat neznámé i známé Brno. Každodenní život totiž dělá člověka vůči pamětihodnostem imunním.

V parku kolem Špilberku byl asi každý, do pozoruhodného vnitřku hradní pevnosti už ale zavítá malokdo.

Spousta školních výletů směřuje do Brna. Ale když tu člověk studuje nebo pracuje, najednou je to úplně normální město a všechny mistrovské kousky architektury a jiná zajímavá místa ztrácí svoji výjimečnost, protože kolem nich chodíme denně.

Po pár týdnech je třeba ze zcela výjimečného kostela svatého Jakuba jen další církevní stavba a z hotelu Avion jedna z anonymních šedých budov v centrum města. Většina studentstva investuje své orientační schopnosti raději do poznávání klubů a hospůdek s nejpříznivějšími cenami. Znamená to, že až zůstanete v Brně na víkend, budete se muset zabavit skripty, protože vás už nic nepřekvapí? Tak to ani náhodou.

Špilbek umí překvapit
Bude to znít jako klišé, ale už jste byli na Špilberku? V parku asi ano, ale divili byste se, kolik lidí se do promocí „nestihne" podívat dovnitř. Přitom takové kasematy coby historické vězení jsou jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Brně. Navíc, pokud na Špilberk nebudete chodit obden, dočkáte se třeba i toho slibovaného překvapení, neboť v muzeu tam pravidelně obměňují tematické výstavy.

Milovníci poněkud modernější architektury nebo sběratelé čárek za návštěvy památek UNESCO se mohou těšit na znovuotevření vily Tugendhat, které se plánuje už na jaro příštího roku. Do té doby návštěva moc smyslu nemá, leda byste měli zálibu v lešení počátku třetího tisíciletí.

Jestli vás láká cestování časem, tipem pro vás je třeba pavilon Anthropos. Příští zastávka – Pravěk. Dozvíte se něco o životě v době kamenné, o dávném pravěkém umění a pokud vás neuvidí hlídač, můžete si pohladit mamuta (ti méně šťastní se můžou aspoň podívat). Anthropos najdete kousek za Výstavištěm, takže ti, co bydlí na kolejích Vinařská, to dojdou i pěšky.

Blízko do přírody
Máte snad města plné zuby a chcete raději do přírody? Kupodivu nemusíte jezdit ani daleko za hranice tarifní zóny 101, a to ne jen do Lužáneckého parku. Zajeďte se třeba podívat, jak vypadá přehrada za světla a bez pyrotechniky. Na ohňostrojovou show Ignis Brunensis se na začátku června přijede podívat (skoro) každý, v podzimním odpoledni se vám tu ale místo výbuchů nabízí nečekaný klid a padající listí.

Na přehradu vede i cyklostezka kolem Svratky, těch je ostatně v Brně a okolí spousta. Třeba takové Brněnské kolečko má skoro 80 kilometrů a obkroužíte s ním celou moravskou metropoli. Pokud máte v Brně kolo, podívejte se na další tipy nebo se stavte v turistickém centru pro cyklomapu, v terénu ji určitě využijete. Tedy pokud mezitím nenapadne první sníh. Pak se vám možná bude hodit tip, kde si dobře zasáňkovat.

Ovšem i pěší si přijdou na své. To, že šalina (č. 10) na Stránskou skálu jezdí věčně prázdná, neznamená, že tam není nic k vidění. Naopak to slibuje, že dojem z vápencových skal nebudou kazit zbytečné davy turistů. Stránská skála je ale významná i z historického hlediska – právě tady totiž bylo prokázáno první využití ohně středoevropským člověkem a nalezena spousta zkamenělin ze čtvrtohor. Ty dnes ale najdete ve zmíněném Anthroposu.

Poznej Brno a zkus Kafélanku
Těmito několika tipy výčet zajímavých míst nekončí. Je to jen malá motivace pro ty, kteří Brno už stačili zavrhnout jako rychle pozatelné a potom už vlastně docela obyčejné místo k přežití. Nudné je pro ty, co před brněnskými poklady zavírají oči.

Pokud hledáte víc tipů, určitě zkuste Průvodce inteligentního návštěvníka po městě na Poznej Brno.

A pro ty, kterým tyto běžné tipy nepřinášejí nic nového, protože mají Brno už dávno v malíčku, je tu výzva objevovat Brno masami neobjevené: historické podzemí, technické zajímavosti nebo tzv. hluchá místa - nechce inspirovat webem Kafélanka.

Hlavní novinky