Kostnice svatého Jakuba se veřejnosti otevřela teprve před rokem a půl.
Vlhký podzemní vzduch, potemnělé kamenné chodby prokládané lidskými kostmi a ze všech stran lebky shlížející na zamlklé návštěvníky. Poněkud zvláštní místo k návštěvě, stojí ale za to.Prostory objevili archeologové už v roce 2001, několik let ale trvaly antropologické rozbory a systematický historický průzkum. Nakonec badatelé došli k závěru, že více než 50 tisíc nalezených koster patří obětem středověkých morových a cholerových ran, třicetileté války a švédského obléhání Brna.
Komentovanou prohlídku s bližším výkladem můžete absolvovat po celý rok od úterý do neděle od 9:30 do 18 hodin. Anebo si kostnici prohlédněte sami, kontext vám dodají informace ve vestibulu.
Místo láká kromě brněnských patriotů také pozornost zahraničních turistů. Proto pokud máte například kamarády z programu Erasmus, nezapomeňte si procházku z náměstí Svobody prodloužit o pár kroků – kostnice má vchod hned u kostela sv. Jakuba.
Jak se jedlo, mučilo a trestalo v Brně?
Další možností, jak nahlédnout pod dlažbu města je návštěva Labyrintu pod Zelným trhem. Zde však počítejte s tím, že prohlídkovou trasu musíte absolvovat s průvodcem ve skupině nejméně pěti lidí. Příjemně však překvapí, že se dozvíte opravdu zajímavé informace z historie, nikdo vás nebude nudit výčty panujících šlechticů či jejich rodokmeny. Až do konce října návštěvu zpříjemní také výstava Veselíme podzemí s plstěnými postavičkami a barevnými obrazy plnými fantazie.
Přestože sklepy pod Zelným trhem sloužily zejména k uchovávání potravin, zrání piva a vína v sudech, zaměřuje se prohlídka nejen na souvislosti týkající se kuchyně, ale i na středověké zvyklosti, mučicí nástroje a alchymii. Můžete si zkusit i na zkoušku vlézt do takzvané klece bláznů. Do té se ve středověku zavírali lidé posedlí ďáblem.
Třetím podzemním lákadlem k návštěvě je nedávno rekonstruovaný Mincmistrovský sklep. V něm si připomenete, jak se dříve razily mince v Brně a vůbec na celé Moravě. Zároveň se dozvíte zajímavosti o vývoji městské části okolo Dominikánského náměstí.
Komu by učarovaly taje brněnského podzemí, dozví se více od 30. září každé pondělí od půl páté odpoledne na přednáškovém cyklu největšího znalce a odborníka na brněnské podzemí Aleše Svobody v Křišťálovém sále na Staré radnici.
Kromě brněnského podzemí stojí za návštěvu také známá Kapucínská hrobka, technicky zaměřené studenty zase zaujme možnost komentované prohlídky v městských kolektorech.