Přejít na hlavní obsah

V Maroku není kam spěchat

Studentka mezinárodních vztahů vyjela na Erasmus do Rabatu.

Hassanova věž patří k symbolům Rabatu.

I když je v Maroku oficiálním jazykem arabština, většina zdejších obyvatel mluví plynně francouzsky. Právě to pro mě bylo při výběru studijní destinace rozhodující. Když jsem se dozvěděla o možnosti vyjet na studijní pobyt Erasmus Mundus do marockého Rabatu, ani chvíli jsem neváhala.

Důvodů se ale nakonec našlo víc – udělala jsem tam výzkum na diplomovou práci, naučila se arabsky a vůbec přičichla k Orientu. Především jsem ale strávila půl roku v království, jež je označováno za bránu do Afriky, v zemi tak roz­manité, že tu najdete vše od moře přes hory až po poušť. Někteří lidé navíc tvrdí, že tam za je­den den můžete zažít všechna roční období.

Maroko je vůbec země plná kontrastů a pro­tikladů. Podíl negramotného obyvatelstva je téměř padesátiprocentní. O úrovni vysokého školství jsem si tudíž nedělala velké iluze. Hostitelská fakulta mě však překvapila. Jedná se o progresivní instituci s mladým a am­biciózním vedením. Všichni na ní usilují o pro­lomení stereotypů, které o marockém školství panují. Spoluprací s univerzitami v zahraničí, pořádáním konferencí a zajímavých debat by zdejší fakulta sociálních, ekonomických a právních věd mohla směle soutěžit s naší fakultou sociálních studií.

Studium má ale i stinné stránky. Signál wi-fi byste tu hledali marně, vybavenost kni­hovny je tristní a kouzlo předností jednotného a funkčního informačního systému místní tech­niky ještě nezasáhlo. Aspoň částečně nám ho nahrazuje třídní skupina na Facebooku.

Pokud bych měla Maročany charakterizovat třemi slovy, tak jsou neorganizovaní a chron­icky nedochvilní. Hlavně však vždy s úsměvem na tváři. Po čase si uvědomíte, že tady opravdu není kam spěchat. Zřejmě jediný, kdo se někam honil, jsem první týdny byla já.

Životní tempo a optimistický způsob živo­ta Maročanů si ale můžete osvojit rychle – poslouží k tomu naučit se říkat mashi mushkil (není problém), shviya shviya (pomalu pomalu) a hamdullilah (jsem šťastná). Je téměř obliga­torní trávit hodiny vysedáváním v kavárnách a debatováním ať už nad těmi nejpalčivějšími problémy marocké společnosti či nad nesmrtel­ností brouka. Často jsou to právě tato nekonečně dlouhá odpoledne a večery, které člověku dají mnohem více než samotná výuka ve škole.

Když píšu tyto řádky, je pátek. Přestože je to pracovní den, nese s sebou jakousi sváteční at­mosféru. Fráze Allahu Akbar (Alláh je veliký) se univerzitním kampusem nese ještě silněji než jindy, ulice se plní zástupy věřících s modliteb­ními koberečky v rukou, mířících do mešity.

Maroko mě dostalo a asi se mi odsud bude stěží odjíždět... na druhou stranu už teď vím, že budu mít na co vzpomínat.

Autorka je studentka mezinárodních vztahů.

Hlavní novinky