Výstava s názvem Příběhy bláznovství bude od pondělí 12. června k vidění ve foyer Sálu Břetislava Bakaly v Brně. Připravily ji medičky ze studentské organizace IFMSA. Několik panelů bude popisovat různá duševní onemocnění, ale hlavně životy těch, kteří se s těmito problémy potýkají. Má tak pomoct odstranit mýty, které jednotlivé nemoci obestírají.
Výstava začíná vernisáží, která se uskuteční v pondělí 12. června od 17:30 ve foyer Sálu Břetislava Bakaly. Navazovat na ni bude od 18 hodin beseda o bipolární afektivní poruše a schizofrenii, jež se zúčastní i lidé, kteří těmito onemocněními trpí. Beseda se koná jen o pár metrů vedle, v učebně P51 na Fakultě sociálních studií MU.
Výstava o duševních onemocněních je zaměřená na celkem devět diagnóz – ADHD, depresi, panickou poruchu, paranoidní schizofrenii, Aspergerův syndrom, bipolární afektivní poruchu, Alzheimerovu chorobu, OCD a mentální anorexii. Všechny jsou popsány v krátkých textech a doplněny grafikou od Karolíny Kryštofové.
„Naším cílem není jen informovat veřejnost o jednotlivých nemocech, ale především umožnit lidem blíže poznat, jaký je život člověka trpícího duševním onemocněním. Jaké problémy řeší, jak to prožívá a co mu pomáhá. Základním prvkem jsou příběhy konkrétních lidí,“ upřesňuje Tereza Ondráčková, jedna z organizátorek výstava a studentka medicíny na Lékařské fakultě MU.
Podle její kolegyně Zuzany Špačkové, stojí za vznikem projektu fakt, že se nejen jako studentky medicíny setkávají s lidmi, kteří se potýkají s různými psychickými problémy, ale stále trpí ostychem vyhledat odbornou pomoc.
„Z toho důvodu jsme věnovaly jeden panel právě informacím, jak se v podobné situaci zachovat. Chceme lidem ukázat, že duševní onemocnění je prostě nemoc jako jakákoliv jiná a je třeba o tom mluvit,“ doplňuje Špačková, jinak autorka textů o jednotlivých diagnózách a další organizátorka.
Na výstavě studentky nepracovaly samy, ale spojily se s různými organizacemi, které se zabývají aktivitami, které mají duševní nemoci zbavit různých nálepek. Příběhy pomáhali získat například i studenti psychologie z Projektu SPOLU nebo organizátoři projektu Psychobraní. Panel o pomoci spoluvytvářely studentky s neziskovou organizací Nevypusť duši. Výstava vznikala rok. „Velmi nám pomohla i finanční podpora z Grantu TGM od Spolku absolventů a přátel MU,“ dodává Ondráčková.