Muzeum tak mimo jiné reaguje na krizi způsobenou koronavirem, protože velká část jeho návštěvníků je tvořená zahraničními turisty. Prohlídka je tak od dnešního dne k vidění na webu muzea. Volně průchozí trojrozměrný model je složený z 360° fotografií a u zajímavých míst najdou zájemci také vysvětlující texty či nahrávky, které jsou v češtině i angličtině.
Návštěvníci se díky virtuální prohlídce dostanou do prostor stálé expozice věnované osobnosti Gregora Johanna Mendela, prohlédnou si Mendelův refektář, knihovnu opatství a také včelín v jeho zahradě.
„Chceme lidem představit jednoho z nejvýznamnějších českých vědců a nalákat ty, kteří mohou, aby se přišli do muzea podívat osobně, zažili genius loci tohoto místa a dozvěděli se také mnohem víc informací o Mendelovi a jeho práci,“ uvedla ředitelka Mendelova muzea MU Blanka Křížová.
Muzeum se po omezení provozu v době epidemie nemoci COVID-19 znovu otevře návštěvníkům 2. června ve standardních návštěvních hodinách. „Mnozí návštěvníci a především ti ze zahraničí se k ale nám ještě delší čas nedostanou a právě oni mohou nahlédnout do muzea a míst, kde Mendel působil, alespoň virtuálně,“ podotkla Křížová.
Anglický překlad Mendelova rukopisu
Spolu s novou virtuální prohlídkou připravilo Mendelovo muzeum MU také nový anglický překlad nejzásadnějšího Mendelova díla – Pokusy s rostlinnými hybridy, tedy Experiments on Plant Hybrids.
„Anglický překlad tohoto díla včetně komentáře je od roku 2016 dostupný v online verzi na stránkách Britské společnosti pro historii vědy. Tištěná verze vznikla spoluprací obou zmíněných institucí a vydalo ji univerzitní nakladatelství Munipress. Jde o nejkomplexnější anglický překlad prezentovaný současně s německým originálem včetně kopie Mendelova rukopisu, s předmluvou nobelisty Paula Nurse a komentáři renomovaných vědců,“ dodala Křížová.