„Srdečně vítejte a pojďte dál, příjezd družiny pana Jindřicha z Lipé teprve očekáváme,“ zve do útrob kláštera návštěvníky jedna z řádových sester. Také další řeholnice mají napilno. Chystají totiž slavnostní tabuli u příležitosti jmenování nové abatyše. Účastníci prohlídek tak mají možnost seznámit se s běžně nepřístupnými prostory Mendelova muzea Masarykovy univerzity a zároveň s historií někdejšího středověkého kláštera, jehož zakladatelkou byla v roce 1323 královna vdova Eliška Rejčka. Augustiniáni i opat G. J. Mendel totiž našli své útočiště na Starém Brně až o pět století později po zrušení ženského kláštera cisterciácké řehole. Hlavní postavou tudíž tentokrát není zakladatel genetiky, ale budoucí matka představená Kateřina z Lipé, případně samotná Eliška Rejčka, která život cisterciaček finančně podporovala.
Díky štěbetání cisterciaček se návštěvníci zážitkové prohlídky dozvídají, že obyvatelkami kláštera jsou příslušnice významných šlechtických rodin. Jedna ze starších řeholnic však sestry napomíná, že s klášterním rouchem přijaly i pokoru. Jako jedna z neoddanějších a zároveň nejskromnějších je označovaná Kateřina z Lipé, dcera zemského hejtmana Jindřicha z Lipé. Právě ta se v závěru už za přítomnosti otce i Eliška Rejčky stává novou abatyší v prostorách úchvatné baziliky Nanebevzetí Panny Marie, přičemž návštěvníci jsou svědky celého náboženského obřadu, který doplňuje i vystoupení chóru.
Díky zážitkovým prohlídkám Jmenování Kateřiny z Lipé abatyší kláštera na Starém Brně bylo možné nahlédnout pod roušku klášterního života, seznámit se se středověkou kuchyní řeholnic i méně známými prostory kláštera včetně rajského dvora a špitálu. Inscenovaná prohlídka v rámci Mendel Festivalu zároveň nabídla i ukázku rukodělných prací řeholnic.
Na zážitkové prohlídky nyní v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity v pátek 19. července od 19 hodin navazují komentované prohlídky knihovny, muzea či baziliky za běžné vstupné (bez poplatku za průvodce) a v sobotu 20. července od 11 do 18 hodin volný vstup do expozic muzea i Muzea Starobrněnského opatství. V areálu opatství je připraven také program pro rodiny s dětmi, do něhož se zapojují i RECETOX a CEITEC. Podrobnosti naleznete zde.
Sobotní odborný program se sérií přednášek na téma genetika moderuje prorektorka pro výzkum a doktorské studium Masarykovy univerzity Šárka Pospíšilová, která také sama vystoupí na téma Analýza genomů v Česku a v Evropě. Genetikou kočičích barev a pruhování se bude zabývat Jakub Trizuljak z lékařské fakulty v přednášce Proč jsou tříbarevní kocouří neplodní. Historii a současnost lékařské genetiky osvětlí Renata Gaillyová, na téma umělé inteligence se zaměří Vít Nováček z Katedry strojového učení a zpracování dat Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Problematiku mikroplastů přiblíží Ondřej Adamovský z RECETOXu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
V hudební části programu vystoupí kapely The People, HarMálek orchestr, Poletíme? a zpěvák Tomáš Klus.